Vadim Krivošejev, predstavnik Fondacije za sportsku solidarnost Belorusije, rekao je da je ona u glavni grad Austrije doputovala na savet poljskih vlasti.
"Odluku o promeni rute i sletanju u Beč donela je poljska strana iz bezbednosnih razloga. Nakon sletanja u Beč, očekuje se da će Cimanovskaja krenuti ka Varšavi kasnije danas", rekao je on za AP.
Cimanovskaja je azil u Poljskoj zatražila zbog navodnog nasilnog pokušaja predstavnika Olimpijskog komiteta Belorusije da je vrate kući sa Olimpijskih igara u Tokiju.
Ona je pre spornog leta pozvala japansku policiju, koja joj je pomogla da se ne ukrca na avion, koji je trebalo da je vrati u Belorusiju.
Beloruskinja je prethodno kritikovala zvaničnike olimpijskog tima na svom Instagram profilu, žaleći se na odluku da bude deo štafete 4×400 metara, iako do sada nije učestvovala u toj disciplini. U intervjuu agenciji AP ona je rekla da bi u slučaju povratka kući morala da se suoči sa nekim oblikom kazne, a uverena je i da će biti izbačena iz reprezentacije.
"Veoma bih volela da nastavim svoju sportsku karijeru, jer imam samo 24 godine, a imala sam planove za još dva nastupa na Igrama. Ali za sada, jedino što me brine je moja bezbednost", rekla je ona.
Izrazila je zabrinutost i za njene roditelje, koji su ostali u Belorusiji, dok je njen muž napustio zemlju.
Američki državni sekretar Entoni Blinken osudio je pokušaj beloruskih zvaničnika da prisilno vrate Cimanovskaju u Belorusiju, kao "još jedan čin transnacionalne represije".
Beloruski olimpijski komitet 25 godina vode predsednik Aleksandar Lukašenko i njegov sin Viktor. I jednom i drugom je Međunarodni olimpijski komitet zabranio da prisustvuju Olimpijskim igrama u Tokiju.
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar