Iako ga mnogi smatraju kao veštinu, snuker je ozbiljna sportska disciplina za koju je potrebna izuzetna psihička i fizička spremnost, ali naravno i preciznost.
Bliži nam se profesionalni turnir u snukeru, Svetsko prvenstvo u snukeru 2022. Profesionalni turnir u snukeru će biti održan od 16. aprila do 2. maja 2022. godine. Prvenstvo će se odigrati u svetskoj prestonici snukera, u Šefildu. U legendarnom Krusibl teatru, igraće 16 najboljih igrača sveta protiv 16 kvalifikanata. Šesnaest igrača kvalifikanata će proći nezaboravan kvalifikacioni turnir.
Aktuelni svetski šampion Mark Selbi je branilac titule, koji je na poslednjem turniru pobedio bivšeg svetskog šampiona Šona Marfija sa rezultatom 18:15 u finalu 2021.
Sponzor svetskog prvenstva u snukeru je Betferd, pa se profesionalni turnir u svrhu sponzorstva takođe nekada tako naziva. Ako ste željni igre koncentracije i strategije, ali i zabave, svratite do veb sajta vrhunske kladionice, kliknite na
registracija Great Odds, osvojite bonuse i pogledajte najbolju ponudu klađenja na buduće događaje u sportu, kao i ponudu klađenja na Svetsko prvenstvo u snukeru 2022.
Razvoj Svetskog prvenstva u snukeru
Prvo prvenstvo organizovano je 1927. godine, iako se Englesko amatersko prvenstvo igralo još od 1916. Prvi svetski šampion bio je Do Dejvis, koji je, između ostalog, uveo snuker u svet profesionalnog sporta. Iz tog razloga on može da se nazove i tvorcem modernog snukera. Dejvis je osvojio 15 titula, dobivši status legenda.
Međutim, prava era snukera počinje 1969. godine. Od tada su najpoznatiji i najtrofejniji igrači snukera Stiven Hendri, Stiv Dejvis, Rej Rirdon i, naravno, Roni O'Salivan. U modernoj igri, rekorder je Hendri sa sedam titula, a prate ga Rirdon, koji je dominirao sedamdesetih, sa šest titula, i naš savremenik O'Saliven, sa takođe šest trofeja.
Krusbil teatar - domaćin Svetskog prvenstva u snukeru
Krusbil teatar je domaćin svetskog šampionata u snukeru 2022. godine. Saradnja između šefildskog teatra i svetskog šampionata nastaviće se najmanje do 2027. godine, što je potvrđeno još početkom šampionata 2017.
Princip prvenstva se zasniva na tome da učestvuju 32 igrača, među kojima je 16 najboljih na svetu, dok se za ostalih 16 mesta igraču nadmeću na kvalifikacionom turniru. Samo tri kvalifikanta su do sada osvajala turnir, bili su to Aleks Higins (1972), Teri Grifits (1979), Šon Marfi (2005).
Kako će se igrati Svetsko prvenstvo?
Najdugovečniji, najprestižniji i najbogatiji profesionalni turnir u snukeru održaće se od 16. aprila do 2. maja. Format je nepromenjen od 1982. godine, pa se 32 igrača takmiče tokom 17 dana. Aktuelni svetski šampion dobija direktnu kvalifikaciju za turnir i nosilac je broj jedan.
Turnir će se igrati na dva stola sve do polufinala. Prvih 12 dana Svetskog prvenstva igraju se po dva meča istovremenu, dok se poslednjih pet dana, odnosno polufinala i finale, igra na jednom stolu.
Sto za snuker je razmere približno od 366x183 centimetra i sastoji se od šest rupe, po jedna se nalazi na svakom uglu i još dve na sredini. Igra se bilijarskim štapom, jednom belom - udarnom kuglom, 15 crvenih i šest šarenih kugli, koje se nazivaju još i ciljne kugle. Kugle nisu numerisane i svaka crvena kuglo donosi jedan poen, žuta donosi dva poena, zelena tri. Četiri poena donosi smeđa, plava pet, ružičašta šeste i crna sedam poena. Partiju dobija igrač koji osvoji unapred određeni broj frejmova.
Broj frejmova se određuje na osnovu faze takmičenja, pa se prvo kolo igra na 19 frejmova, drugo kolo i četvrtfinale na 25, polufinale i finale se igraju u četiri sesije u kojima se igra na 33, odnosno 35 frejmova.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar