Teško bez plejmekera: Posle uspeha u Manili, Srbiju čeka Pariz

Košarkaši Srbije još jednom su zadivili sportski svet.
Zlato je pripalo Nemačkoj nakon što su krajem treće i sredinom četvrte četvrtine u finalnom okršaju stekli odlučujuću prednost. 
 
Velelepnim potezima u samoj završnici Avramović, Bogdanović i Gudurić su pokušali da dostignu nemačku selekciju. Bili su to sjajni poeni, ali nedovoljni da se makar izbori produžetak.
Potisnuta reprezentacija
 
Sve čestitike igračima i selektoru Pešiću. Prvo je trebalo proći kroz niz kvalifikacija da bi se uopšte steklo pravo učešća u Manili. Tu su problemi vezani sa učešćem najboljih igrača i veći nego za samo završno nadmetanje. 
 
Naši vodeći igrači nastupaju u NBA i Evroligi, odnosno u nacionalnim takmičenjima boljih evropskih država, dok oni koji su u Srbiji igraju u regionalnoj ABA ligi. To su profesionalna nadmetanja i svima Evroliga kroji pravila, posebno kalendar takmičenja. Najbolji klubovi rado prihvataju novine, nadmetanja su mnogo jača i neizvesnija nego pre, recimo, 25 godina, kada nije bilo ovoga produkta američke NBA lige.
 
Nevolja je što su reprezentativna nadmetanja umnogome potisnuta i podosta su izgubila na značaju. Klupska donose znatno više novca. Kada se zbroje samo mečevi klubova, vidi se da su, posebno vrhunski, košarkaši preopterećeni. 
 
I na to treba nadodati još i reprezentativne utakmice. Jedva se nađu neke "rupe" u kalendaru klupskih nadmetanja.
Učestale povrede
 
Stoga su česta odbijanja igrača da nastupe za dres sa državnim grbom. Nešto je povoljnija situacija kada je reč o završnim turnirima svetskog i kontinentalnog prvenstva, odnosno Olimpijskih igara. Međutim, i za nastupe na ovim priredbama po pravilu nedostaje vreme za predah između dve sezone, odnosno za kompletne pripreme reprezentacije. FIBA, svetska košarkaška federacija, pokušava da nađe zajednički jezik sa vlasnicima Evrolige, ali dogovor nije ni na vidiku.
 
Selektor reprezentacije Srbije je i po završetku nadmetanja imao potrebu da podseti na ovo krupno nerešeno pitanje. Svakako da su povrede Simanića, Dobrića, nešto ranije Petuševa i Avramovića, te Bogdanovića i Milutinova upravo pred finalni okršaj, podstakli Pešića da ukaže na ozbiljnost pitanja.
 
Manjak lucidnosti
 
No, otkazi pojedinih igrača i nisu jedini problem koji muči selekciju Srbije. Olimpijske igre u Parizu su za manje od deset meseci, a ima poteškoća sa igračima za pojedine pozicije. Pre svega u pitaju je plejmeker, igrač koji započinje i igri reprezentacije daje prepoznatljivu formu. 
 
U Manili je od 12 igrača srpskog državnog tima samo jedan bio graditelj igre, Stefan Jović. Pravilo je da ekipa ima bar dvojicu, a često i tri mladića za odgovorno mesto. Ali, srpski kandidati su redom otkazivali, pa selektor Pešić nije imao drugo rešenje no da u Manilu vodi samo jednog pleja. Nadao se i planirao da će ostali bekovi, svaki pomalo, uspešno zameniti izostalog drugog plejmekera.
 
Nadanja popularnog Karija su umnogome ispunjena. Bogdanović, Avramović i Gudurić su relativno pouzdano vodili igru kada je Jović izlazio na predah. Finalna utakmca je, ipak, pokazala da je u njihovoj igri više bilo rutine, manje maštovitosti i lucidnosti jednog kreatora igre. Posebno su u drugom poluvremenu, kada je Stefan Jović neshvatljivo kratko igrao, sve tri druge iznude na poziciji pleja često su grešili, solirali i "silili stvari". I manje upućenima je postajalo jasno da nedostaje plej.
Pouka za Pariz
 
Na Igrama u Parizu naredne godine učestvovaće i nekoliko odličnih reprezentacija čiji je učinak u Manili bio neprimetan. To su Francuska, verovatno i Španija i Brazil. Sve tri reprezentacije, inače iz vrha svetske košarke, naročit značaj pridaju upravo graditelju igre. 
 
Svakako će, poučeni iskustvom iz Manile, i reprezentacije SAD i Kanade u Pariz doći sa boljim igračima na mestu pleja. U takvoj situaciji Srbija teško da može očekivati uspeh ako i u Pariz ode sa samo jednim košarkašem na poziciji broj jedan.
 
Pitanje odsustva baš najboljih košarkaša iz reprezentacija nije jednostavno i rešava se na nivou celokupne košarkaške organizacije Srbije. I to uz uslov da prethodno FIBA i vlasnici Evrolige poprilično približe stavove.
 
Sa druge strane, koliko će i koje igrači svrstati u državni tim je većim delom u nadležnosti selektora. Time je i lakše rešivo.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Anonimus

    12.09.2023 14:24
    Zanimljivo i objektivno sagledavanje važnog pitanja za košarkašku reprezentaciju Srbije...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Sport

UEFA kaznila Fudbalski savez Srbije

Evropska fudbalska unija kaznila je Fudbalski savez Srbije zbog rasističkih postupaka navijača na dve utakmice Lige nacija, uključujući i pokušaj paljenja zastave Albanije u Švajcarskoj.

Norisu pol pozicija u Abu Dabiju

Vozač Meklarena Lando Noris startovaće sa pol pozicije trku Formule 1 za Veliku nagradu Abu Dabija, pošto je danas bio najbrži u kvalifikacijama.

Smenjeni selektori obe rukometne selekcije

Upravni odbor Rukometnog saveza Srbije (RSS) na elektronskoj sednici održanoj danas smenio je selektora muške reprezentacije Borisa Rojevića, kao i selektora ženske reprezentacije Uroša Bregara.