FIBA: Srbija šalje "supertim" na Olimpijske igre, veliki pritisak i očekivanja navijača

Svetska košarkaška federacija (FIBA) je u analizi srpskog tima za Olimpijske igre istakla da Srbija u Pariz šalje "supertim".
FIBA: Srbija šalje "supertim" na Olimpijske igre, veliki pritisak i očekivanja navijača
Foto: Beta/AP
Ističe da ogroman pritisak na ekipu može da bude kontraproduktivan u želji da se osvoji olimpijska medalja.
"Pošto je propustila mesto među 12 timova na Letnjim olimpijskim igrama 2020 (2021), Srbija se vratila na veliku scenu. Govoreći o povratnicima, ovog puta imaju trostrukog NBA MVP-a Nikolu Jokića, koji će im mnogo pomoći. Jokić se vratio u tim, zajedno sa Vasilijem Mićićem, čime su omogućili selektoru Svetislavu Pešiću da sastavi jednu od najimpresivnijih postava, čak i po neverovatno visokim standardima 'zemlje košarke'. Srbija će u Parizu igrati u grupi C sa Sjedinjenim Američkim Državama, Južnim Sudanom i Portorikom", ističe se na sajtu FIBA.
 
"Šta ako vam kažemo da su Srbi stigli do finala Svetskog prvenstva 2023, a da su još jači 2024? Ideja je postojala od početka, većina tima dolazi iz generacija rođenih 1994. i 1995. godine, što ih čini doživotnim saigračima, još od dana u raznim omladinskim selekcijama. Sad su tu još dva momka iz tih generacija, jer se vraćaju Vasilije Mićić (1994) i Nikola Jokić (1995). To znači da će trener Pešić imati luksuz da igra sa Jokićem, Micićem i Bogdanom Bogdanovićem, udružujući njih trojicu po prvi put od Svetskog prvenstva 2019", nastavlja se u tekstu.
Ističe se da su njih trojica danas superzvezde.
 
"Jokić je trostruki MVP NBA lige, Vasilije Micić je dvostruki šampion Evrolige i dva puta MVP Fajnal-fora, dok Bogdanović uvek postane superheroj kad na grudima vidi ispisano SRBIJA. Zvezdana moć je tu, a to nije ni pola priče. Pešić voli da uparuje svoje Nikole - velikane, stavljajući Milutinova uz Jokića, dok momci poput Alekse Avramovića, Marka Gudurića i Ognjena Dobrića daju vetar u leđa kad god je potrebno", ističe se dalje.
 
Dodaje se da u skladu sa srpskim načinom razmišljanja o košarci uvek postoji par momaka koji predstavljaju sledeću generaciju, a koji su spremni da preuzmu odgovornost u budućnosti.
 
"Nikola Jović i Aleksej Pokuševski sada su najmlađi, nadajući se da bi mogli da budu na istom putu kao i dvojica mladih iz tima 2016. Ta dvojica su bili Jokić i Bogdanović. Ispali su više nego dobro, složili biste se", podvlači se u tekstu koji potpisuje FIBA.
 
Slede zatim pitanja koja FIBA javno postavlja.
 
"Da li da pričamo o Evrobasketu 2022? Srbija je tad igrala izvanrednu košarku sa donekle sličnim sastavom, ali bez Bogdana Bogdanovića, da bi se potpuno raspala u osmini finala protiv Italije. Da li su ti duhovi sad 'stavljeni u krevet'? Ili je Srbija samo bolja kad su očekivanja nešto manja, kao na primer na Svetskom prvenstvu prošle godine?", pitaju se iz FIBA.
 
Zatim se u analizi FIBA ističe da je uživanje gledati Srbiju kad igra košarku "njenog brenda", kad niko nije statičan, a lopta se kreće brzo.
 
Naravno, to je još očiglednije kad igra Jokić, a čini se da je u odličnoj formi. Čak i bolji nego na Evrobasketu 2022, kada je prosečno beležio 21,7 poena, 10,0 skokova, 4,3 asistencije i 1,8 ukradenih lopti za samo 25 minuta po utakmici. Sa trostrukim NBA MVP-om na listi, naravno da postoji nada da bi Srbi mogli da osvoje još jednu olimpijsku medalju. Sve to, a o odbrani nismo ni počeli da pričamo. Pritisak koji Srbija vrši na protivničke bekove je nepodnošljiv.
 
Na kraju se priča o pritisku jer su očekivanja navijača ogromna.
 
"Pritisak ponekad postaje prevelik za Srbiju. Bili su jedni od favorita za osvajanje Svetskog prvenstva 2019. godine, a završili su kao peti. Oni su očigledno bili favoriti na domaćem terenu za pobedu na Olimpijskom kvalifikacionom turniru 2020, a izgubili su od Italije u finalu i nisu igrali u Tokiju. Oni su verovatno bili najdublji tim FIBA Evrobasketa 2022, a nisu se plasirali u četvrtfinale. Strah je da kad god postoje velika očekivanja, ona vam slome srce", zaključuje se u tekstu, uz dodatak o poslednjim učincima Srbije na velikim takmičenjima.
 
Učinak Srbije na poslednjih 10 velikih takmičenja: SP 2023: srebro; EP 2022: deveto mesto; OI 2021: nije se kvalifikovala; SP 2019: peto mesto; EP 2017: srebro, OI 2016: srebro; EP 2015: četvrto mesto; SP 2014: srebro; EP 2013: sedmo mesto; OI 2012: nije se kvalifikovala.
  • Miloš_NS

    17.07.2024 09:35
    Ne mogu da verujem šta pišu...
    ...kakav bre "supertim", pa jedini supertim na ovim OI imaju Amerikanci. Za nas je pitanje kako ćemo izaći na kraj sa Špancima, Nemcima itd. Na celom turniru jedini autsajderi su Japan i Južni Sudan. Nisu ovo više 90-te i 2000-te, čak ni prva polovina 2010-tih kad smo zaista bili moćna košarkaška nacija. Naravno, voleo bih da me naši momci demantuju, ali teško...
  • DrNS

    17.07.2024 07:58
    Micić i Gudurić su višak
  • Aleksej

    17.07.2024 07:05
    Xexe
    Nadam se da Jokic nece igrati.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Sport