Specijalna sudska odeljenja protiv finansijskog kriminala

Srbija će ubuduće imati specijalne finansijske tužioce, koji će rukovoditi timovima stručnjaka i finansijskim forenzičarima, i specijalna sudska odeljenja za finansijski kriminal.

Država je pronašla recept kako da otkrije najzamršenije tokove novca koji pojedini tajkuni i kriminalci pokušavaju da iznesu iz zemlje, utaje, operu ili "investiraju" kroz korupciju.

Rešenje koje podrazumeva najveću do sada reformu tužilaštva, policije i sudstva biće obelodanjeno od nedelje, u okviru "Strategije istraga finansijskog kriminala". Srbija će ubuduće imati specijalne finansijske tužioce, koji će rukovoditi timovima stručnjaka i finansijskim forenzičarima, i specijalna sudska odeljenja za finansijski kriminal.

Danas različiti su­m­­­njivi biznismeni i mafijaški bosovi plaćaju najbolje ljude da im vode knjige, dobri su sa bankama, svi znaju da se bave mutnim poslovima, ali je to nemoguće dokazati. Nasuprot njima, stoji slab represivni aparat, sa zamenikom javnog tužioca koji je pravnik, ali ima slaba znanja iz ekonomije i finansija, i policijom koja nije dobro koordinisana sa tužilaštvom. Ovako sumornu sliku opisuje Radomir Ilić, državni sekretar u Ministarstvu pravde.

"Finansijski kriminal je po svojoj prirodi komplikovan i teško je očekivati od jednog zamenika višeg tužioca da, osim krivičnog, poznaje odlično i privredno pravo. Zato je neophodna specijalizacija. U okviru viših javnih tužilaštava u Beogradu, Novom Sadu, Nišu i Kragujevcu biće formirana odeljenja koja će istraživati dela protiv privrede i službene dužnosti. Oni će raditi za područje cele te apelacije. To znači da, ako se visoki privredni kriminal desi u Subotici, njega će istraživati specijalno odeljenje u Novom Sadu. Tužioci će postupati pred posebnim odeljenjima viših sudova u četiri najveća grada, i najdirektnije će sarađivati sa posebno obučenim policajcima iz različitih segmenata Uprave kriminalističke policije. Usko će sarađivati i sa oficirima za vezu iz Uprave za sprečavanje novca, Poreske uprave i policije, Carine, NBS, Agencije za privredne registre, Agencije za privatizaciju, DRI, Katastra, PIO fonda, Agencije za borbu protiv korupcije, Direkcije za imovinu, Centralnim registrom hartija od vrednosti", navodi Ilić.

Zajedno će činiti "udarnu grupu" koja će voditi istragu. Takođe, u timu će biti i finansijski forenzičari, koji imaju objedinjena znanja o računovodstvu, bankarstvu, brokerskim i berzanskim poslovima...

U praksi će slika izgledati ovako: kada dobije ozbiljnu poresku prijavu sa stotinama stranica materijala, zamenik višeg tužioca poziva svog oficira za vezu iz Poreske uprave, sa kojim "pročešlja" materijal tako da mogu da sastave valjan zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja, koje oficir nosi u Poresku upravu i zajedno sa njima proverava podatke. Tako tužilac neće primiti loš odgovor za pola godine, koliko je zahtev stajao u nečijoj fioci, već će dobiti valjane podatke za kratko vreme.

"Strategija podrazumeva daleko bolju koordinaciju između policije i tužilaštva, kakvu sada nemamo, kao i promene nekoliko zakona i obuku svih karika u lancu. Do proleća bi trebalo da bude gotov pravni okvir i da se izmene zakona o javnim tužilaštvima, sudovima i nadležnosti državnih organa u borbi protiv korupcije nađu pred poslanicima. U maju očekujemo formiranje prvih 'udarnih grupa', kaže Ilić.

  • ovdasnji

    25.01.2015 10:30
    dok se ne razresi
    bogacenje od 1988 sadasnjih tajkuna-sve je ovo mrtvo slovo na papiru !!!
    garantujem,da niko od 100 najbogatijih sadasnjih tajkuna,1988 nije imao ni 100.000 dem ustedjevine,a danas su multi milijarderi !
    neka se javno objave njihove imovinske kartce iz 1988-1991 !!!!
  • već vidim

    25.01.2015 07:56
    prva hapšenja
    već vidim ko će prvi da fasuje:
    bakice koje valjaju cveće, jaja i slično i cima ih komunalna policija.
    one sve vrše utaju poreza.
    ostali ne moraju da brinu 100%.
  • Toša

    25.01.2015 05:58
    Hoće li se onda pročešljati i poslovanje svih gradskih, nekad uspešnih, a sada jadnih javnih preduzeća? E tu bi bilo baš posla, a ona bi mogla ponovo da budu, kao i nekada uspešna. Meni cela priča o specijalcima liči na još jednu specijalnu bajku koju će nam pričati pred spavanje, a mi ovce za šišanje.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Put Borisa Tadića: Ni svemir nije granica

Na poziciju nezavisnog neizvršnog direktora kompanije u oblasti svemirske tehnologije i zemaljskih aplikacija imenovan je bivši predsednik Srbije Boris Tadić. Sedište kompanije je u Hong Kongu.