U Srbiji 2.000 dece oduzeto roditeljima

Oko 10.000 dece u Srbiji u ovom trenutku ima staratelje.
Oko 10.000 dece u Srbiji u ovom trenutku ima staratelje.

Najveći broj njih, oko 3.000, sklonjen je iz primarnih porodica jer su ih roditelji na neki način zanemarivali, a blizu 2.000 očeva i majki, prema poslednjim dostupnim podacima, ostalo je bez roditeljskog staranja. Čak 600 mališana godišnje bude izmešteno iz svojih domova iz bezbednosnih razloga.

Ove mračne brojke iz godine u godinu rastu. Jedan od načina borbe protiv porodičnog nasilja, koji su pre dva dana najavili ministar policije Nebojša Stefanović i republički javni tužilac Zagorka Dolovac, jeste i formiranje radne grupe pri MUP-u i Tužilaštvu koja će se baviti ovim problemom. Policajci će dobiti i poseban protokol kako da postupaju kad naiđu na slučajeve seksualnog porodičnog zlostavljanja.

Ovakve istrage do sada je otežavao strah žrtava, povlačenje jednog broja prijava, menjanje izjava... Međutim, najveći broj žena, a posebno dece, nasilje nikad, zbog neznanja ili bojazni, čak i ne prijavi. Zato bi ključnu ulogu tu trebalo da imaju centri za socijalni rad.

Najteža mera koju država može da preduzme je oduzimanje roditeljskog prava.  Prema rečima Dragana Vulevića iz Ministarstva za rad, socijalnu politiku, boračka i invalidska pitanja, ovu meru organi starateljstva primenjuju isključivo kada su neposredno ugroženi život i zdravlje deteta.

"Odlaganjem intervencije bila bi naneta nenadoknadiva šteta po dete", objašnjava Vulević. "U takvim slučajevima organ starateljstva odmah oduzima dete od roditelja, staratelja ili lica kod kojeg se nalazi, i prema roditeljima kod nadležnog suda pokreće postupak za lišenje roditeljskog prava."

Dete tada biva stavljeno pod privremenu starateljsku zaštitu do pravosnažnog okončanja sudskog postupka.

"Prilikom oduzimanja, organ starateljstva je dužan da odmah obezbedi bezbednost, brigu o zdravlju i egzistencijalne uslove za mališana", napominje Vulević.

Mnoga deca pre ovoga prođu pravu golgotu, pa i fizičko sakaćenje. Neka meru nikad ne dočekaju, a kod jednog broja slučajeva ona za dete bude još traumatičnija, posebno ako se braća i sestre međusobno razdvoje.

Policija i centri za socijalni rad evidentirali su oko 4.500 porodica u Srbiji u kojima postoji nasilje. Od oko 9.000 žrtava, 40 odsto su deca. Trećinu od tog broja zlostavljaju i mama i tata, i to podjednako fizički i psihički.

  • 27.01.2015 08:24
    oho, zakonska podloga za otimanje dece, izgleda su se svi ostali resursi u Srbiji iscrpeli
  • Телеп

    27.01.2015 00:10
    Шта ћемо са просјацима?
    А шта је са ромском децом коју злоупотребљавају у прошењу? Седи жена у сред Центра, код подземног са дететом у наручју, које је мирно сатима, не помера се. То изгледа не тангира надлежне!? ...Али, то су Роми, тј угрожена мањина, а није лепо за неког "еуропејца" овдашњег да се истиче у некој работи која има, макар и мало, анти мањинског карактера.
  • 26.01.2015 22:21
    Srbe treba ustrojiti da nam se malo procisti krv.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Put Borisa Tadića: Ni svemir nije granica

Na poziciju nezavisnog neizvršnog direktora kompanije u oblasti svemirske tehnologije i zemaljskih aplikacija imenovan je bivši predsednik Srbije Boris Tadić. Sedište kompanije je u Hong Kongu.