"Spremni smo za otvaranje poglavlja 23 i 24"

Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU Tanja Miščević izjavila je danas da postoji politička volja i tehnička spremnost da Srbija počne pregovore po poglavljima 23 i 24, a koja se, između ostalog, tiču vladavine prava, reforme pravosuđa i osnovnih prava.
Šefica pregovaračkog tima Srbije u pregovorima sa EU Tanja Miščević izjavila je danas da postoji politička volja i tehnička spremnost da Srbija počne pregovore po poglavljima 23 i 24, a koja se, između ostalog, tiču vladavine prava, reforme pravosuđa i osnovnih prava.

"Bilo bi lepo u prvoj polovini godine otvoriti ova dva poglavlja", rekla je Miščević nakon sednice Radne grupe za Poglavlje 24 (Pravda, sloboda, bezbednost) Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji.

Ona je dodala da su to osnovna pregovaračka poglavlja i da su suštinski važni ne samo za državu već i za građane Srbije. "Čekamo u narednim danima komentare na drugu verziju Akcionog plana za Poglavlje 24 iz Brisela...Reč je o 10 manjih akcionih planova i oni ne idu samo u jedan direktorat EU na komentarisanje već se moraju tražiti mišljenja većeg broja različitih direktorata", rekla je Miščević, istakavši da očekuje pozitivne komentare.

Govoreći o Poglavlju 24, predsednik predsednik pregovarackog tima za pitanja pravde, slobode i bezbednosti i državni sekretar u Ministarstvu unutrašnjih poslova Aleksandar Nikolić kazao je tokom sednice da niko ne zna kaad će biti otvorena poglavlja, ali da je njegova pregovaračka grupa spremna za taj proces.

On je naveo da je drugu verziju akcionog plana za to poglavlje pripremila njegova radna grupa i da je on poslat u Brisel.
"Naša radna grupa je spremna da se poglavlje otvori danas", rekao je Nikolić i dodao da je pristupanje EU dugačak proces koji traje i koji ne može da se desi preko noći.

Direktorka Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Sonja Stojanović Gajić rekla je da postoje četiri promene i efekti akcionog plana, među kojima su bezbedne granice, zaštita građana od trgovine drogom, ljudima i organizovanog kriminala, pavosudna saradnja i pouzdana, profesionalna i efikasna policijska organizacija. Ona je rekla i da je dobro što se organizuju ovakvi sastanci sa organizacijma civilnog društva, izrazivši nadu da će ih ubuduće biti i više.

Ona je podsetila da se Hrvatska na to obavezala sporazumom o pristupanju EU. "Zaista smatram da će tako i biti, da Hrvatska neće uslovljavati u tom smislu, već pomagati Srbriju u daljem procesu", poručila je Miščević.

Na pitanje da li na putu evropskih integracija očekuje prepreke i uslovljavanja, kao što to najavljuje Hrvatska, Miščević je odgovorila da nema sumnju da će biti puno uslova od strane država članica. "Naglašavam da uslovi i uslovljavanje može postojati samo u odnosu na ono što se naziva tvrdo pravo EU. EU se ne bavi ratnim zločinima, to pozajmljuje iz međunarodnog javnog parava, gde postoje različite prakse i procedure, ali i samo međunarodno javno pravo nije tvrdo pravo kao takvo", objasnila je Miščević.

 

  • Stanko Simić

    07.02.2015 07:45
    AGENCIJA ZA BORBU PROTIV KORUPCIJE NIJE SPREMNA
    Agencija nema kredibilitet da bilo koga kontroliše. Potrebno je da se njen rad i finansijsko poslovanje vanredno ispita. .Odgovornost za to što niko nije kažnjen za nameštanje konkursa za radno mesto – internog finansijskog kontrolora u Agenciji za borbu protiv korupcije o kome je, ne baš precizno i ublaženo, pisala Pistaljka.rs , je na direktorki Tatjani Babić .
    Ovo mesto već više godina , a i do danas, nije popunjeno na propisan način. Budžetska sredstva Agencija troši bez prave kontrole. I ako je državni organ koji treba da suzbija korupciju ona se koruptivno ponaša.Nadležni odbor Skupštine treba da proveri ove navode i pokrene proceduru za smenu odgovornih u Agenciji, a drugi organi svoj deo posla.

  • Драго

    06.02.2015 15:58
    Притиснути Хрватску
    Умјесто да стрепимо оће ли нас Хрватска блокирати на залуђеном путу ка ЕУ, боље би било да од исте те Хрватске затражимо да као насљедник НДХ призна да је изршила геноцид нас српским народом, да врати Јасеновац у стање какво је и био од 1941 - 45, а како за Јасеновац, тако и за остала геноцидна стратишта, и да уведе закон да је негирање геноцида над Србима кажњиво.
    Такође треба прекинути сарадњу с том земљом док год она слави геноцид новијег датума и операцију Олуја.
  • Demagogija

    06.02.2015 15:13
    europljanin
    Prestanite sa demagogijom. Sve ste podpisali da bi dobili datum a sada nemozete nosta da ispunite da otvorili bilo koje poglavlje. Pokrijte se USIMA i cutite.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija