Stanodavci štete državu za 50 miliona evra godišnje

U Srbiji živi gotovo 300.000 podstanara od kojih većina nema zaključen ugovor sa stanodavcem koji misli da na taj način izbegava plaćanje poreza.
U Srbiji živi gotovo 300.000 podstanara od kojih većina nema zaključen ugovor sa stanodavcem koji misli da na taj način izbegava plaćanje poreza.

Inače, neplaćanjem poreza stanodavci nanose direktnu štetu državi, koja se procenjuje na čak 50 miliona evra godišnje.

Međutim, ugovor u izdavanju ne znači automatsku poresku obavezu, ali štiti i stanodavce i zakupce, kažu predstavnici udruženja "Velegrad" i vlasnici agencija za promet nekretnina. "Prava podstanara se štite zakonom o stanovanju kojim je predviđeno da svaki zakupac stana treba da sa stanodavcem zaključi ugovor. I zato je to njihova obaveza", kaže advokat udruženja "Velegrad" Ljiljana Spasojević.

Obaveza stanodavca je, kaže, da u roku od 30 dana prijavi Poreskoj upravi da je sa stanarom zaključio ugovor, što ga obavezuje na plaćanja poreza na zakup u iznosu 20 odsto od visine zakupnine. Spasojević napominje da stanodavci često izbegavaju da zaključe ugovore o zakupu stana da bi izbegli ovu poresku obavezu, al ne shvataju da ugovor o zakupu štiti i njih i podstanara.

Predviđene kazne za naplaćanje poreza su od 10.000 do 50.000 dinara, ali ni to nije uspelo da prinudi gazde stanova da promene svoje navike, kaže Spasojević. "Ugovor podstanaru omogućava da se prijavi na adresi na kojoj stanuje, što je važno jer veliki broj podstanara živi neprijavljeno, takođe mogu da regulišu svoje druge statuse vezane za upis dece u vrtić, prijava nacionaloj službi za zapošljavanje, ili da dobiju parking mesto i tome slično", istakla je.

S druge strane, ugovor štiti i stanodavca jer lakše može da dokaže da je podstanar stanovao kod njega ukoliko ne plati račune ili ne izmiri zakupninu. To mu je, kaže, dokaz za sud, ali i dokument koji reguliše prava i obaveze stanodavca i podstanara - visinu zakupnine, rok plaćanja, visinu depozita, otkazni rok…

Spasojević, međuitm, primećuje da Zakon o stanovanju ima mana jer ne obavezuje overu takvog ugovora, već samo njegovo sastavljanje u pisanoj formi. Zato je njen savet svima da ako imaju ugovor da ga i overe. "Mnogi ne overevaju ugovor jer smatraju da tako postaju poreski obveznici, što nije tačno, jer obaveza plaćanja poreza nastaje kada stanodavac prijavi nadležnoj Poreskoj upravi da je iznajmio stan", istakla je.

Kaća Lazarević vlasnica istoimene agencije za promet nekretnina kaže da se slično događaja i sa prodajom. Cene su pale čak za 50 odsto, pa je ponuda stanova za iznajmljivanje prilično dobra, kaže Lazarević i dodaje da je stan iste kvadrature moguće naći i za 300 i za 500 evra. "Kada radite poslove sa agencijom imate garanciju da sigurno neće doći u situaciju da vam stan izda neko ko nije vlasnik jer se proverava njegov identitet, a uz ugovor je obavezna validna dokumentacija", navela je ona.

Izbegavanjem agencija u posredovanju iznajmljiva radi uštede klijent može da doživi razne neprijatnosti, pa i da se nađe na ulici. "Treba naročito biti oprezan ukoliko stanodavac ima punomoćje. Treba najpre proveriti da li je on stvarno ovlašćen, da li u tom punomoćju piše da može da primi zakupninu, i što je jako bitno treba pogledati dobro stan, sve njegove vrline i mane i to evidentirati u ugovoru", naglasila je Lazarević.

Vlasnika stana, kaže ona, obavezno treba pitati da li ima nameru da prodaje stan koji iznajmljuje, da se zakupac sutra takođe ne bi našao na ulici, što je čest slučaj. "Otkazni rok je uobičajeno od mesec do dva, ali kada se vlasniku žuri on će naći načina da vas istera iz stana što nije dobro kad već dajete novac za zakup, a obično i depozit", navela je.

U takvim situacijama, Poreska uprava je nemoćna i zato građani iznajmljivanje treba da rade preko registrovanih agencija, jer samo tako onaj ko stan iznajmljuje, može izbeći različite problem, poručila je Lazarević.
  • 09.02.2015 07:16
    Porez prihod
    Ako se na nečemu stiče dobit porez je normalna stvar.E sad mi smo navikli na neke druge uslove poslovanja ali očigledno da će se to menjati.
    Iskreno podržavam ovako nešto.Razlog za to je što poznajem osobu koja izdaje dva lokala bankama .Cena zakupa je dostizala svojevremeno i 1500 € ,Danas je to nešto manje ali opet solidni prihodi.
    Smatrate da se na ovako nešto nebi trebao platiti porez?
  • Mare

    09.02.2015 06:54
    Pusti priče
    Iz pouzdanih izvora čujem da su sud i poreska povezani (što je sasvim logično)te da ista ta overa u sudu zapravo znači plaćanje poreza državi po automatizmu.Zaboravite na tu priču za malu decu.Uostalom, obično je stanodavac taj koji je oštećen bilo neplaćanjem kirije, računa, ruiniranjem stana, krađom, i dr.
  • Dzoni

    09.02.2015 01:55
    @Dzimi
    Ti kao da si koristio google translate kad si pisao ovaj komentar. Kojim ti jezikom govoris?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija