Deca na internetu i dalje nebezbedna

U Srbiji se sakcionišu kriminalna dela ugrožavanja bezbednosti dece na internetu kada se ona već dese, dok sa druge strane Srbija i dalje nema nijedan pravni akt.
U Srbiji se sakcionišu kriminalna dela ugrožavanja bezbednosti dece na internetu kada se ona već dese, dok sa druge strane Srbija i dalje nema nijedan pravni akt, odnosno strateški dokument na nacionalnom nivou kojim bi ova oblast bila definisana i regulisana.

Pokrajinski ombudsman podseća da Srbija i dalje ne poseduje dokument koji bi prepoznao ili definisao eksploataciju dece putem informaciono-komunikacionih tehnologija (IKT) kao poseban vid zlostavljanja, nasilja i zloupotrebe dece.

"Nadležni izvršni organi ovoj temi pristupaju prvenstveno sa kriminološkog aspekta, te su u postupanju u vezi sa ovim problemom više usmereni na kažnjavanje počinilaca krivičnog dela eksploatacije dece koji su pri tome koristili i IKT i suzbijanje ove pojave nakon što se ona već dogodila, nego na njenu prevenciju putem informisanja dece i odraslih i edukacija o pravilnom korišćenju IKT i odgovarajućoj preventivnoj zaštiti", piše u saopštenju Pokrajisnkog ombudsmana.

U Strategiji razvoja informatičkog društva u Republici Srbiji do 2020. godine deca uopšte ne pominju, odnosno ne izdvajaju se kao posebno ranjiva grupa u kontekstu eksploatacije putem IKT. S druge strane, Nacionalna strategija za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, kao i Nacionalni plan akcije za decu za period do 2015. godine navode da se deca štite od svih oblika zlostavljanja, zanemarivanja, iskorišćavanja i nasilja, ali se u njemu eksplicitno ne pominje eksploatacija dece putem IKT kao novi vid nasilja.

Sajber-buling (pretnje, uznemiravanje ili ponižavanje putem društvene mreže ili bilo kog drugog oblika informacionih i komunikacionih tehnologija), karakterističan za sve učestalije vršnjačko nasilje među decom i mladima, stoga ni na koji način nije prepoznat kao posebna vrsta eksploatacije dece.

Iako se sutra, 10. februara, obeležava se Dan bezbednog interneta pod sloganom "Stvorimo bolji internet zajedno", situacija u oblasti zaštite dece od nasilja na internetu u Srbiji je i dalje veoma nepovoljna, jer je broj slučajeva nasilja na internetu u konstantnom porastu, posebno među najmlađom grupom korisnika interneta.

Pokrajinski zaštitnik građana primio je putem svog sajta za prijavljivanje nasilja na internetu www.bezbedaninternet.ombudsmanapv.org u proteklom periodu veći broj prijava zbog nasilja na internetu, i to pre svega nad decom. Uprkos upućenim preporukama nakon realizovanog istraživanja 2013. godine, značajnih pomaka u oblasti zaštite dece od nasilja na internetu nema.

Dan bezbednog interneta organizovan je od strane "Insafe" organizacije u februaru svake godine, sa ciljem promocije sigurnijeg i odgovornijeg korišćenja onlajn tehnologija i mobilnih telefona, posebno među mladima i decom širom sveta.

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija