Tarife javnih beležnika ostaju paprene

Kompromis advokata i Ministarstva pravde kojim je okončan četvoromesečni protest neće sa sobom povući i izmenu tarife koju naplaćuju javni beležnici.

Kompromis advokata i Ministarstva pravde kojim je okončan četvoromesečni protest neće sa sobom povući i izmenu tarife koju naplaćuju javni beležnici.

Iako je bilo najava da će znatno smanjene nadležnosti javnih beležnika biti vidljive i u računu koji građani plaćaju, iz Ministarstva pravde poručuju da u skorijem periodu neće biti promene cenovnika notarskih usluga.

"Izmenama Zakona o javnom beležništvu samo su određeni pravni poslovi kod kojih je obavezna solemnizacija, umesto do sada propisanog javnobeležničkog zapisa. Nagrada javnog beležnika za posao solemnizacija je od samog početka definisana tarifnikom. Sada se samo to odnosi na novi, dodatni broj pravnih poslova. Dakle, tarifnik već predviđa nagradu javnog beležnika za postupak solemnizacije (60 odsto od ukupne nagrade notara), pa se on u vezi sa tim nije menjao. To naravno ne znači da u nekom narednom vremenu neće biti izmena tarifa beležnika u nekom drugom pogledu", kažu u Ministarstva pravde.

To znači da će izvesnih promena u ceni ipak biti. Pošto je advokatima vraćena mogućnost da sačinjavaju ugovore, javni beležnici će naplaćivati samo solemnizaciju. Za taj posao notari će tražiti šezdeset odsto od cene koju su građani plaćali do poslednjih izmena Zakona o javnom beležništvu.

Koliko će taj trošak iznositi, zavisi od vrednosti predmeta pravnog posla koji se ugovorom obavlja. Što je ugovor viši, veća će biti i naknada koju građani plaćaju javnom beležniku. Prema tarifniku javnih beležnika, visina njihove naknade se računa u bodovima. Jedan bod iznosi 150 dinara, bez PDV-a.

Pravni poslovi čija vrednost ne prelazi 600.000 dinara se naplaćuju 60 bodova, odnosno 9.000 dinara. Ukoliko se u ugovorima barata ciframa između 600.000 i 2,5 miliona dinara, javni beležnici bi u slučaju da sastave takav ugovor zaradili 100 bodova. Ukoliko vrednost pravnog posla pređe pet miliona dinara, javni beležnik dobija 140 bodova. Za vrednost pravnog posla preko 14 miliona dinara dobija se 280 bodova s tim što se za svakih započetih milion dinara nagrada povećava za 10 bodova, sa ogradom da ukupna nagrada ne može iznositi više od 4.000 bodova.

Ove cene se odnose na naknadu koju javni beležnici naplaćuju za sačinjavanje javnobeležničkog zapisa. Ipak, kako će ubuduće notari mnogo više ugovora samo solemnizovati, naplaćivaće šezdeset odsto od pune cene.

  • 10.02.2015 19:48
    Neznanje
    Gradjanima niko nije objasnio ono sto je za njih mnogo vaznije od ove kvazi-borbe izmedju dve interesne grupe (advokati + notari = desetak hiljada ljudi). Sustina je na sasvim drugoj strani, ali to niko, iz neznanja ili lose namere, ne pominje. Drzava se odrekla 90% prihoda koji su isli u budzet (10% su troskovi za radnike koji su do sada radili te poslove) zarad 30% koliko ce notari uplaciviti drzavi ( 20% za PDV na koje se takodje pozivaju ucesnici u ovoj cudnoj raboti ne mogu da se pribroje prethodnom iznosu jer ih svakako placaju gradjani uz nomimalnu notarsku tarifu).Tu skandaloznu razliku od 60% otetu iz budzeta u korist tristotinjak privatnika (citaj : notara) niko niti pominje niti dovodi u pitanje.
    Da su se ovim poslom bavili ljudi koji ga u stvari ne poznaju (bez obzira na formalne kvalifikacije) jos bolje pokazuje to sto niko, ni u strucnoj javnosti ni u skupstini a ni drugde, nije pomenuo ukidanje brojnih oslobodjenja od placanja takse (koje regulise ZOAT). Pojednostavljeno, grupe i gradjani koji su do sada bili zakonom oslobodjeni placanja takse (a takvih je u ukupnom broju svih overa bilo bar 50%) ubuduce ce za svaku overu placati naknadu notaru, sto ce ovima udvostruciti prihode, a gradjanima biti ogroman izdatak.
    Ovo ce od 1.marta 2015.god osetiti svako od nas ponaosob (kad pokusamo da overimo recimo kopije medicinske dokumentacije za tudju negu i pomoc -
    za deset otpusnih lista ili izvestaja lekara specijaliste to ce biti tricavih 3600 din. ako nam treba po jedan primerak a za dva primerka samo duplo; ako vam za konkurs za posao traze desetak kopija cena je ista, a za desetak razlicitih konkursa, jer niko ne vraca dokumentaciju, to dodje
    bar 36000 din. - prava sitnica za nezaposlenu osobu).
    Srecan vam notarijat junaci!
  • 10.02.2015 10:44
    Samo bih volela da znam koliki procenat stanovništva je, kao Milko (6. komentator), mislio da bi moglo biti drugačije? Verovatno veliki. Zato nas uvek svaka fukara prevesla.
  • Ovo

    10.02.2015 07:41
    Samo je pokazatelj koliko nam je narod naivan i... glup.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija