Formirana komisija za kontrolu aflatoksina

Ministarstvo poljoprivrede je formiralo komisiju koja će kontrolisati prisustvo aflatoksina u kukuruzu.
Ministarstvo poljoprivrede je formiralo komisiju koja će kontrolisati prisustvo aflatoksina u kukuruzu.

Sa pojmom aflatoksin šira javnost upoznala se nakon sušne 2012. kada je utvrđeno da je njegov nivo u mleku deset puta viši od dozvoljenog. Tada su veliku štetu pretrpeli proizvođači, ali i potrošači. Nivo aflatoksina u mleku početkom ove godine spušten je na 0,05 mikrograma po kilogramu. Zbog ovogodišnje suše pitanje je da li ćemo u prodavnicama i dalje imati takvo mleko.

"Sam aflatoksin nastaje pre svega na njivama, znači mi tu već imamo prve indikatore ukoliko se pojavljuje, a pojavljuje se usled temperaturnih razlika i tipa godine kao što je ova. Normalno da je dalje problem kod skladištenja tog kukuruza ukoliko se on ne tertira na adekvatan način onda imamo razvoj aflatoksina i normalno da će takav kukuruz pojesti životinje i da će doći do mleka", navodi Sanja Bugarski iz Udruženja proizvođača kukuruza.

Klima u Srbiji poput one u Hrvatskoj, Italiji i Španiji pogodna je za razvoj aflatoksina. Velike temperaturne razlike, ali i sušni periodi dovode do pucanja zrna kukuruza, što je jedan od uzroka razvoja gljiva. Unošenjem zaražene hrane, u mleku stoke pojavljuje se ova otrovna materija. Da bi predupredili problem u Ministarstvu poljoprivrede prvi put oformili su komisiju koja će pratiti rane useve u fazi zrenja.

Kakvo mleko možemo očekivati na trpezi, znaće se početkom septembra, kada je i planirana berba kukurza. "Jedino tako uzorkovanjem i kontrolisanjem drugačije ne može da se konstatuje. Nije vidljivo, ne može da se oseti ni miris. Organoleptički je neprepoznatljivo, tako da jednostavno kontrola može da se vrši samo u laboratorijama", ističe Nenad Budimović iz Privredne komore Srbije. On podseća da se neće kontrolisati svaka njiva, parcela ili svaki region i dodaje da će to biti učinjeno samo tamo gde postoji povećan rizik.

Srbija spada u red deset najvećih proizvođača kukuruza. Amerika kao prvi najveći izvoznik ima dozvoljeni nivo aflatoksina 0,5 mikrograma po kilogramu, a ista situacija je i u Rusiji, Kanadi i Australiji. Srbija se, s druge strane, pridržava evropskih standarda i taj nivo je deset puta manji.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • 17.08.2015 12:49
    Goran Knežević - Aflatoksin
    Za predsednika(komisije)!
  • Observer

    17.08.2015 09:52
    Misliti unapred
    To bi bio pravi potez u zaštiti mleka. Postoje razni načini kontrole kukuruza, pa i vizuelni, gde se odmah može izvršiti trijaža. Buđavi i lomljeni se odmah eliminišu, a izgledno lep se kontroliše laboratorijski i to po šaržama. U zavisnosti od količine otkrivenog aflatoksina, mogu se preduzeti mere korekcije na kukuruzu. Ovde ne bi trebalo zaboraviti i na ostale mikotoksine, koji imaju patogeno delovanje na organizme ( T-1, T-2, Ohratoksin, Zearalenon, Zearalenol i dr.). Na žalost, stručna lica i praktičari na ključnim mestima su pogrešno raspoređeni, ili je to negativna selekcija.
  • dule

    17.08.2015 09:25
    A ubrzo će biti formirana i komisija za usklađivanje dozvoljenog nivoa aflatoksina sa potrebama trenutno vladajuće stranke.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija