Srpski proizvođači mleka pred bankrotom

Srpski proizvođači mleka su mnogo puta ukazivali da su ugroženi. Ogroman je uvoz mleka u prahu, traže veću pomoć države, ali nailaze na otpor, jer ih, kažu, sputava Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Srpski proizvođači mleka su mnogo puta ukazivali da su ugroženi. Ogroman je uvoz mleka u prahu, traže veću pomoć države, ali nailaze na otpor, jer ih, kažu, sputava Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju.

Kada je planiran veći izvoz u Rusiju, stigao je dopis iz Brisela da se treba uzdržati od bilo kakvih izvoznih subvencija i kredita, odnosno povećanog srpskog izvoza u Rusiju, kako ne bi zauzeli mesto proizvoda iz EU.

- Na našu žalost, ni u jednom segmentu ne možemo da se poredimo sa farmerima iz EU, koji posluju u uređenom sistemu. Ministarstvo poljoprivrede decenijama nije uradilo elementarne stvari i iz takvog pristupa proizlazi mnogo problema. O našoj situaciji najbolje govori broj krava koji imamo. Od nekada 1,4 miliona krava stigli smo na nepunih 300.000 grla. Bilo bi lepo da neko obrazloži zašto je to tako i ko snosi odgovornost za to - kaže za "Novosti" Sanja Bugarski, predsednica Centralne asocijacije proizvođača Vojvodine.

Danas je, dodaje Bugarski, na redu mleko i meso, ista situacija se već dešava sa voćem i povrćem, tako da je naša kompletna poljoprivreda ugrožena u potpunosti. - Mislimo da Srbija mora da iskoristi sve mehanizme koje ima i to pod hitno. Zbog nerazumevanja od strane Ministarstva, mlekari posluju od maja meseca sa gubitkom. Još uvek nisu uvedeni prelevmani na mleko u prahu, kondenzovano mleko i maslac - naglašava Bugarski. - Niko ne kontroliše uvoz mleka iz Bosne i EU. Trgovačke marže moraju da se uvedu, jer ovo nije situacija u kojoj treba neko da zarađuje i to abnormalno, dok mi, proizvođači propadamo i izumiremo.

U Sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju Ministarstva trgovine kažu da treba imati u vidu da je iznos opredeljenih sredstava za saniranje štete u EU od pola milijarde evra zanemarljiv i neznatan u odnosu na ukupan agrarni budžet EU. - Kriza u trgovinskim odnosima između EU i Rusije svakako se prelila na Srbiju, došlo je do povećane konkurnecije usled sniženih cena EU proizvoda i njihovog preusmeravanja sa Rusije ne druga tržišta, pa i na Srbiju - ističu u Sektoru za bilateralnu ekonomsku saradnju. - U istom trenutku imamo i povećanu ponudu i sniženu cenu.

U trenutku kada je utvrđeno da je došlo do rasta uvoza određenih grupa proizvoda, Vlada Republike Srbije donela je mere za zaštitu domaće proizvodnje na uvoz iz EU i to sira, maslaca, mleka i kiselomlečnih proizvoda. Te mere stupile su na snagu u martu, odnosno junu ove godine sa važenjem do 31. decembra. Takođe, Vlada Srbije je donela odluku i o otkupu mleka u prahu od domaćih proizvođača.

Više mleka iz EU

Neminovno je da se događaji na međunarodnom tržištu hrane odraze i na naše trgovinske tokove, i u pozitivnom i u negativnom kontekstu. Kao rezultat toga u prvih sedam meseci, zabeležen je rast uvoza mleka i mlečnih proizvoda iz EU, pad izvoza u zemlje CEFTA, takođe zbog konkurencije iz EU, ali je sa druge strane došlo do rasta izvoza u Rusiju. - I pored toga što je uvoz iz EU značajno porastao, bilans uvoza i izvoza mleka i mlečnih proizvoda Srbije sa svetom i dalje je pozitivan, što znači da i dalje više izvozimo, nego što uvozimo - tvrde u Ministarstvu poljoprivrede.

 

 

  • 19.09.2015 06:31
    nemoguce
    ko bi rekao da to moze da se desi njima a prodaju nam tako lepo obojenu vodu i to za 100% skuplju pa sta ocekujete da je narod toliko glup da vam u ovoj nemastini poklanja novac a uvozno mleko kvalitetnije ili od seljaka na tezgi pijece da negovorimo
  • Observer

    19.09.2015 05:48
    Godinama upozoravam
    Pošto sam u struci, godinama pratim i upozoravam javno, na ovaj problem, tako da me nije iznenadilo, ali mi je žao. Ukratko, ovakvi trendovi brišu stanovništvo iz ruralnih sredina, loše utiču na BDP i obaraju stabilnost socijalno - ekonomske situacije. BOGATE ZEMLJE SU ODAVNO REŠILE PITANJE POLJOPRIVREDE ! Bugarski je potpuno u pravu, a Veliki brat kroji svoju politiku preko leđa evropskog seljaka, jer vidimo da su veliki protesti u Briselu. Oni, koji su potpisivali Predpristupne sporazume su pravi diletanti, ili korumpirani pioni, jer je ovo put ka urušavanju Države!
  • 19.09.2015 05:33
    Moje mlekce
    GMO krava, sa hormonski podstaknutim odrastanjem a kasnije i izazivanjem mlečnosti, napucana antibioticima, koja svaki dan jede jednako odgajenu hranu - pa naravno da je to bolje od domaće prirodne krave.
    Zašto? Pa zato što to tako žele oni koji utiču na sve ono što nam se događa, a kojim mi i ne pokušavamo da pružimo otpor.
    Zašto?
    Pa zato što glumimo građane EU.
    Foliraćemo se do smrti.
    Naravno da će proizvođači iz EU prodavati samo najlošije za Balkan i tamo neku Srbiju.
    Doduše ni uvoznici nisu bolji. Samo im preturaju po magacinima, traže nešto sa siteklim rokom, da bi bilo jeftinije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija