Ove antibiotike pije pola Srbije, a jedva deluju

Svako zna za "pentreksil", "baktrim", "azitromicin". Građani misle da ovi lekovi mogu sve da izleče, a zapravo ovi lekovi teško da bilo šta izleče.
Svako zna za "pentreksil", "baktrim", "azitromicin". Građani misle da ovi lekovi mogu sve da izleče, a zapravo ovi lekovi teško da bilo šta izleče.

Na ovo skreće pažnju i upozorava infektolog i predsednik Srpskog udruženja za antimikrobnu hemoterapiju prof. dr Mijomir Pelemiš, koji podseća na to gde nas može dovesti neracionalna upotreba ovih lekova. On ujedno i apeluje na lekare da ih ne propisuju tako olako.

"Ljubav prema antibioticima u Srbiji se dugo neguje. Svako zna za "pentreksil", "baktrim", "azitromicin". Građani misle da ovi lekovi mogu sve da izleče, a zapravo ovi lekovi teško da mogu bilo šta da izleče. Oni su toliko mnogo korišćeni i za ono što treba i što ne treba da su bakterije na ove lekove postale maksimalno otporne. Ranije se svaka mokraćna infekcija lečila "baktrimom", a sada to kod velikog broja pacijenata nema nikakvog efekta", navodi Pelemiš za "Politiku".

On napominje da se najčešće greši baš u ovo doba godine i zimi kada se antibiotici pogrešno daju za lečenje infekcija koje su izazvane virusima.

"Greši lekar koji propisuje antibiotik pacijentu samo zato što ima visoku temperaturu. Čak i kada je temperatura 39 stepeni, treba prvo dati lek za njeno snižavanje, zatim uraditi najjednostavnije laboratorijske analize krvi i urina, bris guše i nosa, pa se tek na osnovu toga odlučiti za davanje antibiotika", kaže Pelemiš.

Greši se i što se posle tri dana uzimanja antibiotika, a pošto pacijent oseti boljitak, terapija prekida jer se na taj način razvija rezistencija. Umesto toga, antibiotik se pije minimum pet dana, a u proseku od sedam do deset.

Pelemiš je apelovao i na lekare da ne smeju da neguju "ljubav" prema nekom antibiotiku, već moraju da poznaju "mapu rezistencije" u Srbiji i u svojoj bolnici. To znači da moraju da znaju koje se bakterije najčešće javljaju u bolnici kod pacijenata koji su imali operaciju na srcu, a koje kod bolesnika kojima je ugrađen urinarni kateter, i koji antibiotici su u Srbiji izgubili svoju moć.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Bilja

    15.01.2023 23:55
    Od pentrexila sam dobila strasno stezanje u grudima,Kao da mi neko steze obruc oko grudi i morala u hitnu.Ekg bio normalan, a pritisak skocio na150/90.Nisam mogla da uhvatim vazduh.Baktrimom sam lecila macke uspesno.Hvala Bogu nijedna nije nastradala od njega, jedino da nije delovao. 1/6 tablete za macku od 3 do 4 kg.Sada koristim panklav sirup ,za mace ,ili kupim u vet. apoteci sinolux ili nicilan ,sto je isto, za laksa stanja.
  • Brankica

    10.12.2020 21:47
    Bactrim
    Bactrim jeste fenomenalan lek,ali nazalost moze da bude jako opasan..i jako ..jako cesto izaziva alergije koje ako se jave budu katastrifalne
  • Tihomir

    13.02.2020 08:52
    Leukocitarna formula je siguran pokazatelj da li je u pitanju virusa ili baterijska infekcija. Gotova je za 5 minuta. Ako su povišeni limfociti, u pitanju je virusna infekcija i suludo je prepisivati antibiotike.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Rusija zajedno obeležavaju Dan pobede

Srbija i Rusija će zajednički obeleži Dan pobede nad fašizmom 9. maj i 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu, saopšteno je posle sednice Vlade koja je obrazovala radnu grupu za te aktivnosti.

Mokri kolovozi, vidljivost smanjena

Saobraćaj u Srbiji odvija se po mokrim kolovozima zbog kiše, dok je vidljivost slabija zbog niske oblačnosti, saopštio je jutros Auto-moto Savez Srbije (AMSS).