Uveden SOS telefon za pomoć LGBT osobama
Policijska uprava u Kragujevcu prva je u Srbiji pokrenula pilot projekat za pomoć LGBT osobama i njihovim porodicama, u okviru koga je otvoren SOS telefon na koji mogu da prijave zločine iz mržnje, nasilje i diskriminaciju.
- Ovi zločini su izuzetno bitni, predstavljaju tamnu brojku izvršenja kriminiliteta jer ne znamo da se dešavaju i ne reagujemo pravovremeno, a žrtva trpi. LGBT populaciju treba ohrabriti da zločine prijavi jer nam je zajednički cilj borba protiv svake vrste diskriminacije - kaže inspektor Ivan Jeremić.
Nadležni naglašavaju da LGBT populacija nasilje doživljava uglavnom u porodici, više od 40 odsto, zatim u partnerskim odnosima i neposrednoj okolini.
Procenjuje se da je 64 odsto ovih osoba doživelo neki vid nasilja, dok je samo osam odsto prijavilo tu diskriminaciju. Dešava se i da same državne institucije kojima se nasilje prijavi takođe reaguju na neprimeren i nasilnički način. Zbog toga, a i zbog straha da javno istupe kao LGBT odobe, oni uglavnom ni ne prijavljuju zločine iz mržnje.
Istraživanje Batuta pokazuje da u Srbiji na ukupnu populaciju dolazi od 5 do 10 odsto LGBT osoba. Diskriminacija na temu seksualno-emotivne orijentacije ubuhvata fizičko, psihološko, seksualno i emotivno nasilje. Ove osobe su često pljuvane, gurane, gađane predmetima, a neretko dolazi i do težih oblika povređivanja.
Telefon se nalazi u Policijskoj upravi, a linija će biti otvorena 24 sata. Broj je 066/8892015. Sa žrtvama će razgovarati policijski službenici koji su prošli adekvatnu obuku. Naredni korak je oformljavanje Facebuk linije, takođe za komunikaciju i pomoć osobama drugačije seksualne orijentacije.
Komentari 1
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar