VIDEO: Miš na odeljenju ginekologije u ambulanti

Iz kancelarije koja se nalazi ispred ginekološke ordinacije u Dispanzeru Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika u Nišu, dok su trudnice čekale na pregled, izašao je miš i protrčao hodnikom.
Iz kancelarije koja se nalazi ispred ginekološke ordinacije u Dispanzeru Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika u Nišu, dok su trudnice čekale na pregled, izašao je miš i protrčao hodnikom.

Nišlijku, koja je u devetom mesecu trudnoće došla na pregled u ambulantu nekadašnje Medicine rada, iznenadilo je što je hodnikom protrčao miš, ali joj je izgledalo da ovaj prizor nije začudio zaposlene.

"Odmah sam otišla kod sestre i pitala da li zna da tu šeta miš, a ona je rekla: 'Pa, dobro'. Delovalo je da nije iznenađena", priča Milena Velojić.

Prema rečima direktorke Zavoda za zdravstvenu zaštitu radnika Marijane Matić, sestra kojoj se obratila ova Nišlijka slučaj je odmah prijavila glavnoj sestri Zavoda, a ona je poslala zahtev za ponude Institutu za javno zdravlje i Domu zdravlja. "Te ustanove se time bave, a mi moramo da ispoštujemo proceduru i, nažalost, ne možemo da reagujemo preko noći. Kad dobijemo ponudu, to rešavamo", kaže Matićeva.

Kaže da Zavod nema godišnji ugovor sa nekom od službi koja je zadužena za deratizaciju jer, kako ističe, miševa i bubašvaba u njihovim ambulantama i dispanzerima nema često, pa se reaguje po prijavi. "Obraćamo se po potrebi. Nedavno smo na zahtev glavne sestre radili dezinfekciju i deratizaciju u Mašinskoj. I njoj je to bio prijavio pacijent", dodaje Matićeva.

Pošto su zdravstvene ustanove pod sanitarnim nadzorom, za proveru deratizacije u njima, koja bi trebalo da se prema procenama stručnjaka radi oko 4 puta godišnje, zadužena je Sanitarna inspekcija.

Jesen je vreme kada pacova ima i u gradu

Kako objašnjava načelnik Centra za kontrolu i prevenciju bolesti Instituta za javno zdravlje Niš dr Zoran Veličković, jesen je vreme kada se glodari povlače iz polja jer tamo nema hrane i traže je negde bliže ljudima. Njihovo prisustvo ni u kućama, ni u zdravstvenim ustanovama, kako kaže, nije bezazleno.

"Oni kontaminiraju urinom sve sa čim dođu u kontakt, a putem stolice i mokraće izbacuju mikroorganizme. Uz to, miševi su i štetočine. Kada su u zdravstvenim ustanovama, oni često oštećuju instalaciju i kvare aparate za dijagnostiku jer izazivaju kratak spoj", kaže dr Veličković. On dodaje da i sami svojim ponašanjem i nepažnjom omogućavamo da ulaze u prostorije i razbacujemo ostatke hrane svuda.

"Miševi imaju savitljiva rebra i mogu da prođu kroz otvor uži od jednog centimetra, ako postoje vrata koja ne dihtuju, mogu da naprave lom", kaže dr Veličković. Dodaje da je bitka protiv glodara jako teška jer jedan okot daje 4 do 6 miševa, a pošto se rađaju više puta godišnje, njihov broj progresivno raste i u toku godine par miševa da oko 1.000 potomaka.

  • Nišlija

    27.11.2015 13:08
    I sama zgrada dispanzera mi ne uliva poverenje...
  • Observer

    27.11.2015 07:37
    Preventiva
    Sve zdravstvene ustanove, subjekti koji se bave hranom i dr. trebalo bi da imaju sertifikovan citav sistem, od protokola pa dalje. Ovde svakako spada i preventivna odbrana od insekata i glodara, jer mnogi su vektor zoonoza, zajednickih bolesti ljudi i zivotinja. Svakako da ovaj tretman kosta, a u danasnjoj besparici, mozemo ocekivati i ovakav slucaj.
  • Kalauz

    26.11.2015 19:41
    Imam dva opasna mačka ako ima treba

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija