Zgrada Generalštaba na uglu Ulice Kneza Miloša i Nemanjine biće rekonstruisana 16 godina pošto je pogođena u NATO bombardovanju, a u petak su počeli radovi na pripremi terena za rušenje jednog njenog dela.
Ministar odbrane Bratislav Gašić rekao je da je na osnovu postupka javne nabavke izabran izvođač radova i da se očekuje da će radovi na rušenju dela bloka A Generalštaba biti završeni do kraja maja naredne godine. Kako je rekao, firma "Elita-kop" dala je najpovoljniju ponudu. "Želja nam je da se zadrži prednji deo i da se veza koja postoji sa starim Generalštabom uspostavi i da u tom objektu Vojska Srbije može da ima neke dalje aktivnosti", rekao je Gašić i dodao da spoljašnje stanje zgrade nije ni približno loše kao unutrašnjost.
"Iz godine u godinu, sve je veći rizik po prolaznike i moramo da taj deo objekta sklonimo", rekao je Gašić. Pored izvođača radova kraj zgrade će stalno biti i pirotehnička ekipa vojske, iako je objekat pregledan i nema zaostataka "sredstava" iz 1999, rekao je ministar.
Gašić kaže da će se zadržati beli mermerni kamen sa Brača, kao i crveni kamen, jer, kako je rekao, to je najvrednije od onoga što je ostalo. Prema njegovim rečima, zavisno od dinamike radova, od grada će se tražiti zatvaranje saobraćajnice koja od Slavije ide ka železničkoj stanici, zbog bezbednosti građana.
Načelnik Uprave za infrastrukturu Ministarstva odbrane pukovnik Milorad Đokić rekao je da za sada sve aktivnosti idu po planu i da se sve predviđene mere sprovode. "Procenjena površina rušenja je negde oko 5.000 kvadratnih metara. Za izvođenje tih radova koristiće se vrlo složena tehnika koju "Elita-kop" ima", rekao je Đokić.
Generalštab Vojske pogođen je u dva navrata u NATO bombardovanju 1999. godine, i to 29. aprila i 7. maja, a posle rušenja nestabilnih delova, planirana je rekonstrukcija i povraćaj objekta u prvobitno stanje.
Komentari 2
pacifista
iz kruševca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar