Ministar pravde Nikola Selaković izjavio je danas da u Srbiji ima 227 registrovanih medijatora i da ministarstvo želi da podrži sve aktivnosti koje će omogućiti efikasniju i delotvorniju primenu sistema aleternativnog rešavanja sporova.
Selaković je na drugoj godišnjoj konferenciji Nacionalnog udruženja medijatora rekao, da posrednici svojim ličnim profesionalnim i dostojanstvenim angažovanjem unapređuje praksu posredovanja i afirmišu postupak posredovanja kao pogodan i preporučljiv način mirnog rešavanja sporova. On je podsetio da su prve dozvole medijatorima izdate na period od tri godine, i da će se u postupku obnavljanja dozvola voditi računa o poštovanju Etičkog kodeksa i ispunjavanja obaveza propisanih zakonom i podzakonskim aktima.
On je medijatore podsetio da su obavezni da podnesu izveštaj o obavljenim posredovanjima do 31. januara 2016. godine, što je ukazano i u preporuci za pregovaračko poglavlje 23 sa Evropskom unijom, a kako bi se znao broj rešenih predmeta putem posredovanja. Selaković je kazao da je u narednom periodu neophodno izraditi program mera radi promocije posredovanja, koji bi obuhvatao dalje upoznavanje stručne i laičke javnosti sa novinama u medijaciji i podizanje svesti o posredovanju.
Predsednik nacionalnog udruženja medijatora Blažo Nedić rekao je da medijatore u Srbiji čini više od 20 profesija u 25 gradova. Prema njegovim rečima, promovisanju ovog načina mnogo bi doprinela država, ako bi u sporovima gde je ona učesnik, prvo potražila rešenje putem posredovanja pa zatim, ako to ne uspe, izlazila na sud.
- Država bi tako svojim primerom pokazala da je to nešto što se mora podsticati - rekao je Nedić. On je na skupu ukazao na ogroman broj nerešenih predmeta koji su stari po nekoliko godina i istako da bi medijatori mogli dosta da pomognu u rasterećivanju pravosudnog sistema. Zakon o posredovanju u rešavanju sporova usvojen je u maju prošle godine, a primenjuje se od 1. januara 2015. godine.
Komentari 1
Medijator
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar