Društvena preduzeća "tempirana bomba" za Srbiju

Ukoliko država ne proda 17 strateških firmi, mogao bi da se pojavi novi trošak od oko 2,7 milijardi evra.
Ukoliko država ne uspe da proda 17 strateških firmi do maja sledeće godine, mogao bi da se pojavi novi trošak od oko 2,7 milijardi evra, koji bi potopio sve napore fiskalne konsolidacije.

Međutim, čak i ako Vlada uspe da im nađe kupca, postoji opasnost dodatnih rashoda, od oko 700 miliona evra. Kako bi fiskalna konsolidacija bila uspešna, država se obavezala da smanji manjak u budžetu, i zasad joj dobro ide, ali mogli bi da se pojave nepredviđeni rashodi. Da su ova preduzeća tempirana bomba, ukazao je i Toni Verhejen, šef Svetske banke u Srbiji.

"Jedan od najvećih rizika za Srbiju jeste 17 neprivatizovanih preduzeća, koja bi, u slučaju da njihova situacija ostane nerešena, gurnula zemlju u dubok deficit", navodi on i upozorava da tada našoj zemlji ne bi ništa značilo ni da reši problem preostalih 500 javnih preduzeća.

Vlada Srbije se prilikom nedavne posete delegacije Međunarodnog monetarnog fonda obavezala da će do kraja godine rešiti problem sedam od 17 firmi, što znači da će ih prodati ili oterati u stečaj. Izvesno je da je među ovih sedam preduzeća "Prva petoletka" iz Trstenika, ali ne zna se koja su preostalih šest, jer, kako je izjavio Verhejen, Vlada to nije rekla ni Svetskoj banci.

U Fiskalnom savetu kažu da je pronalaženje kupaca za ovih 17 firmi puno izazova, a čak i pozitivan ishod može doneti nove fiskalne troškove ukoliko država preuzme komercijalne obaveze preduzeća, od oko 700 miliona evra, kao u slučaju bivšeg "Jata", što je vrlo verovatno jer kupci neće želeti da plaćaju stare dugove.

Ali veći problem su državna potraživanja od oko dve milijarde evra.

"U slučaju da ove firme ne budu prodate do 31. maja 2016, do kad im je produžena zaštita, država bi imala nove fiskalne troškove, koji bi tada mogli postati i direktni, što javne finansije ne bi mogle da podnesu. Naime, postoje indicije da bi izmene Zakona o rokovima izmirenja novčanih obaveza, koje aranžman s MMF obuhvata, mogle da predvide da u slučaju neplaćanja dospele obaveze državnih firmi, kako prema privatnim, tako i prema državnim poveriocima, budu plaćene iz budžeta", navode u Savetu.

Vlada Srbije usvojila je juče fiskalnu strategiju za 2016. s projekcijama za 2017. i 2018. Strategija juče nije bila dostupna javnosti, a prema nezvaničnim potvrdama "Kuriru", prethodno nije dostavljena ni Fiskalnom savetu.

Na spisku su sledeće kompanije: FAM, FAP, "Petrohemija", PKB, "Resavica", "Jumko", "Trajal", "Galenika", "Politika", "Ikarbus", RTB Bor, "Prva petoletka", "Prva iskra" Barič, "PPT servoupravljači" Trstenik, "Zastava vozila", "PPT zaptivke" Trstenik i Industrija kablova.

  • 29.11.2015 11:52
    Fiskalna konsolidacija "potapa" radnike, penzinere, uništenu srednju klasu.
    Političari i njihovi tajkuni nemaju problem fiskalne konsolidacije, bogate se i bahate.
  • Perica

    29.11.2015 08:13
    Pomozi boze
    Na spisku se nalaze sva preduzeca koja su u ne tako davnoj proslosti gradila ovu zemlju i IZGRADILA.
    Gospodo politicari i strucnjaci. Posle izbora raspodelite ova preduzeca a ne JP i JKP . prihvatite se posla . Trosak drzave na poslanike koji nista ne doprinose oporavku drzave godisnje iznosi (priblizno) 75 000 000 miliona eura ,Cifra je verovatno mnogo manja od stvarne ali ajde i ovo je da se onesvestis.Kada bi se ovom dodalo sve ostalo nepotrebno vrlo brzo bi se doslo do neverovatnih cifri.E sad da li bi se ove firme oporavile neznam mislim da nebi jer je potrebno neverovatno mnogo uloziti u modernizaciju a i tad je pitanje da li bi neko hteo da kupi robu jer nisu nas unistili da bi nas pomagali itd itd
  • 29.11.2015 07:46
    tempirana bomba su neproizvodni zaposleni u firmama kao sto su pio, informatika, racunovodsta u zelenilu, racunovodstva po institutima, fakutetima....

    navedene firme u clanku jos uvek zaposljavaju manje ljudi od onih koje sam ja naveo.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija