Legalizacija bespravno izgrađenih objekata već od 5.000 dinara

Stupio je na snagu Zakon o ozakonjenju bespravno izgrađenih objekata koji će omogućiti brzu i jeftinu legalizaciju za oko 1,5 milion takvih objekata u Srbiji.
Stupio je na snagu Zakon o ozakonjenju bespravno izgrađenih objekata koji će omogućiti brzu i jeftinu legalizaciju za oko 1,5 milion takvih objekata u Srbiji.

Zakon predviđa i do 100 puta manje takse. Tako, primera radi, taksa za legalizaciju stambenog objekta do 100 kvadratnih metara košta 5.000 dinara, do 200 kvadrata 15.000, do 300 kvadrata 20.000, a za više od 300 taksa je 50.000 dinara.

Taj zakonski akt treba da omogući da milion objekata bude legalizovano do kraja naredne godine. Predmet ozakonjenja biće svi objekti koji su vidljivi na satelitskom snimku pa će on biti jedan od osnovnih kriterijuma za donošenje odluke o tome da li se objekat može ozakoniti ili ne. Oni koji su izgrađeni nakon što je satelitski snimak urađen ne mogu biti prijavljeni za ozakonjenje.
Kada je spratnost objekta u pitanju, propisana je odredba da, ako postoji važeći planski dokument – maksimalna spratnost koja se može ozakoniti iznad dozvoljenog jeste dva sprata.

Sve građevinske inspekcije imaju rok od šest meseci da završe popis nelegalnih objekata u zemlji, po cenama i zonama. Zakon propisuje da je 23 dana minimalno vreme za izdavanje rešenja o ozakonjenju, kao i da je 143 dana maksimalno potrebno za dobijanje rešenja.

Namet za legalizovanje stanova u zgradi, koji su kupljeni od investitora, po tom zakonu treba da plati invetitor, ukoliko je dostupan i poznat. Ako nije, trošak legalizacije plaćaju vlasnici stana, svako za svoj posed. Oni koji su podneli zahtev za legalizaciju do 1. februara 2014. godine ulaze u proceduru ozakonjenja danom stupanja na snagu ovog zakona. Građani koji nisu podneli zahtev do februara prošle godine, a Građevinski inspektorat je doneo rešenje o rušenju, ulaze u proceduru ozakonjenja danom dostavljanja tog rešenja nadležnom organu.

Nakon stupanja na snagu ovog zakona najbolje će proći oni koji su već podneli zahtev za legalizaciju zaključno s februarom prošle godine jer će im samo ostati da plate taksu. Samohrani roditelji koji imaju stan ili kuću do 100 kvadrata neće morati da je plate. S druge strane, građani koji nisu uspeli da sakupe svu papirologiju koja je pre bila potrebna za legalizaciju, moraće na taj trošak da dodaju i taksu za izveštaj o zatečenom stanju objekta, koji se vadi u projektnom birou s izveštajem geometra.

Po dosadašnjoj proceduri, za ozakonjenje kuće od 100 kvadrata bilo je potrebno šest dokumenata i 2.858.500 dinara, a stupanjem na snagu novog zakona, potrebno je svega 5.000 dinara, odnosno čak 571 put manje novca. Takođe, građani da treba prikupe i tri puta manje dokumenata da bi podneli zahtev za legalizaciju.

Najskuplje ozakonjenje je legalizacija lokala. Za lokal od 1.000 kvadrata taksa je 500.000 dinara. Oni koji imaju lokal do 1.500 kvadrata, a već su predali zahtev,treba da plate taksu od 1.000.000 dinara. Ukoliko vlasnici žele da uvedu u legalne tokove posed koji ima više od 1.500 kvadrata, moraće da izdvoje tri miliona dinara.

Predmet ozakonjenja može biti i objekat za koji vlasnik dostavi dokaz o odgovarajućem pravu na građevinskom zemljištu ili objektu. To može biti pravonažna sudska presuda, ugovor o prenosu prava korišćenja, odnosno kupovini zemljišta, o kupovini objekta, o suinvestiranju izgradnje zdanja, pravosnažno rešenje o nasleđivanju. Oni koji nemaju dokaz o vlasništu, a godinama žive u objektima, moći će da ih ozakone ukoliko prilože dokaz da su savesni korisnici. To će im omogućiti plaćeni računi za struju, komunalije, porez i potpisana obavezujuća izjava da žive u tim objektima.

Novi zakon ne dozvoljava ozakonjenje vikendica, kao ni objekata koji su građeni na klizištima, u nacionalnim parkovima i u priobalju vodotoka i jezera. Tako neće moći da se legalizuju objekti izgrađeni na klizištima, na javnim površinama, u priobalju, u nacionalnim parkovima ili zaštićenim prirodnim zonama, kao ni oni čija je legalizacija već odbijena. U prvoj zonu, gde su upravo navedena područja, nijedan objekat neće moći da se legalizuje, ali će se u drugoj zoni zaštite prirodnog dobra moći ozakoniti samo vikendice i kuće za odmor. To će biti jedino moguće ako nisu u zaštitnom pojasu puta, železnice, dalekovoda, vodotoka, poletno-sletne staze.

  • Милун

    27.08.2017 13:17
    Објекат ван урбанизоване зоне
    Када сам тражио пројекат за кућу коју сам хтео да градим, у Општини су ми рекли да Сеоска територија није урбанизована и да на свом земљишту могу да градим шта хоћу и како хоћу. То је било 1996. год. Ипак сам пољопривредно земљиште претворио у грађевинско, геометар премерио и уцртано је у катастар. Сада ми траже да опет геометар направи скицу парцела које се граниче са мојом парцелом и то кошта око 200 Е. Сматрам да ја немам право да дајем податке ко су власници суседних парцела ( то је на крају промењљив податак ) а то је податак који може само да има сам Катастар! Међутим, локална Управа је изричита!!!
  • 29.11.2015 17:17
    Porasla cena glasa
    Za prosle izbore, glas se dobijao za 2000 dinara, sad za 5000.
  • Rusofil_IQ0

    29.11.2015 15:38
    Svi su u pravu da je stoka koja je gradila nezakonito sad prosla jeftino, ali isto tako ne treba zaboraviti korupciju koja je dovela do nelegalne gradnje

    Realno koliko ovo bio los zakon tako je i NEOPHODAN!
    Jednostavno kuce/zgrade moraju biti uknjizne ili srusene! cena gradnje po PS-u je ionako bila 500% skuplja nego sto treba!!!

    Ovo je samo dokaz nesposobne drzave gde nas je dovela, ali protiv ovog zakona nemam nista protiv jer drugog resenja nema, jer nemozes ti natarat sirotinju koja je kupila stan pre 10-15 godina danas da plati nesto sto je trebao platiti investitor!
    A oni koji su platili regularno TREBA da tuze drazvu sto ih je zeznula!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija