Koliko Srbija vrednuje nauku i naučnike?

Direktor Centra za promociju nauke Nemanja Đorđević izjavio je da Srbiji treba promena odnosa prema nauci i ukazao na to da se za 13.000 istraživača, koji mogu da pruže veliki doprinos privredi i društvu, izdvaja svega 0,35 odsto bruto domaćeg proizvoda.
Direktor Centra za promociju nauke Nemanja Đorđević izjavio je da Srbiji treba promena odnosa prema nauci i ukazao na to da se za 13.000 istraživača, koji mogu da pruže veliki doprinos privredi i društvu, izdvaja svega 0,35 odsto bruto domaćeg proizvoda.

"Slikovito, ako zamislite jednu učionicu sa 18 klupa, malo manje od dve klupe te učionice činile bi budžet koji Srbija izdvaja za prosvetu i nauku zajedno. Od toga bi polovina jedne stolice bio budžet za nauku, a budžet za promociju nauke polovina stotog dela te polovine stolice", kazao je Đorđević.

On je naveo da nauci u Srbiji treba pomoći kako bi se vrednovala na pravi način i kako bi se iskoristile sve njene mogućnosti.

"Naučnici su specifični i važni ljudi koji su privrženi radu i često nisu dovoljno glasni. Zato smo mi tu, i važna misija Centra za promociju nauke je da budemo megafon koji će skrenuti pažnju na to koliko su naučnici bitni i koliko društvo treba da promeni odnos prema ovoj maloj, ali važnoj grupi ljudi", kazao je Đorđević.

On je najavio da će u narednoj, 2016. godini, cilj biti da se nauka i njeno prisustvo rašire po Srbiji, kako bi se promocija nauke decentralizovala. "Uskoro se očekuje otvaranje Naučnog kluba u Beogradu. Prostorije u Ulici kralja Petra biće mesto okupljanja naučnih radnika, kao i svih onih koji se ne bave profesionalno naukom, ali žele da je iskuse i upoznaju", dodao je on. Prema rečima Đorđevića, želja je da se mreža naučnih klubova proširi po celoj Srbiji i da oni postanu uobičajena pojava, kao što su to, na primer, bioskopi.

Kako je najavio direktor Centra za promociju nauke, do kraja 2015. godine biće obavljena i anketa i realizovane fokus grupe u više različitih gradova kako bi se precizirale potrebe pojedinačnih lokalnih sredina i utvrdio najprimereniji način za promociju nauke u njima. "Lokalne samouprave moći će da se prijave i izraze želju da ugoste 'Naučni kamion' veliku pokretnu naučnu laboratoriju i učionicu, koja nauku čini prijemčivijom i jasnijom, pre svega, đačkoj populaciji", rekao je Đorđević.

U pripremi je i Strategija nauke i tehnološkog razvoja za period od 2016. do 2020. godine, a u toku su javne rasprave koje bi trebalo da budu završene u narednih nekoliko nedelja. Svoj doprinos u definisanju ciljeva daje i Centar za promociju nauke. "Dve glavne poruke koje se nalaze u Strategiji, a tiču se promocije nauke, jesu potreba za otvaranjem regonalnih cenatra i naučnih klubova koji bi bili dostupni široj populaciji, kao i građenje mostova između privrede, nauke i društva", naveo je Đorđević.

Inače, Centar za promociju nauke je 23. novembra proslavio peti rođendan, a iz te institucije poručili su da će nastaviti da šire svest o važnosti i sveprisutnosti nauke. U tome će im pomoći i 39 projekata za koje je tokom naredne godine obezbeđeno finansiranje. Reč je o organizaciji najrazličitijim manifestacijama, kao i autorskim projektima kojima je cilj da podsete na to da bez razvoja nauke nema sveukupnog napretka.

  • Santinel

    29.11.2015 18:10
    komentar
    Vidi se po komentarima koliko vrednuje,vise vredi to sto ce Karleusa ici na eurosong nego naucni radovi mladih,uostalom pogledamo li reliti šoove sve nam je jasno kojismo mentalitet.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija