Zašto je novosadsko tužilaštvo odustalo od gonjenja Nacionalnog stroja?
Umesto da dobiju kaznu zatvora u trajanju do pet godina zbog nasilničkog ponašanja, pripadnici zabranjene neonacističke organizacije Nacionalni stroj kažnjeni su u Prekršajnom sudu u rasponu od sedam do 25 dana zatvora zbog napada na učesnike antifašističke šetnje 7. oktobra 2007. godine, piše Vojvođanski istraživačko-analitički centar (VOICE) u Prekršajnom sudu.
Kako se navodi u istraživanju, zbog prekršajnih postupaka koji su završeni još 2007. godine sadašnje Više javno tužilaštvo u Novom Sadu osam godina kasnije odlučilo je da odustane od daljeg krivičnog gonjenja sedmorice članova Nacionalnog stroja zbog, kako je navedeno, poštovanja pravnog načela "Ne bis in idem" (ne dva puta za isto).
Tužilaštvo je ostalo pri delu optužnice koji Gorana Davidovića i Nedeljka Pešića tereti za izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti, pa će se samo protiv njih dvojice krivični postupak nastaviti. Svi ostali, bez obzira na visinu dosuđene kazne u Prekršajnom sudu, mogu se smatrati slobodnim i neće krivično odgovarati.Slučajno ili ne, načelo "Ne bis in idem" nije primenjeno na Dolfa Pospiša i Predraga Milovanovića, koji su tokom istražnog postupka s tužilaštvom sklopili sporazum o priznanju krivice. Pospiš je zbog nasilničkog ponašanja i izazivanja nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti dobio jedinstvenu kaznu od godinu dana i četiri meseca zatvora, dok je Milovanović dobio šest meseci zatvora zbog nasilništva. U prekršajnom sudu, Pospiš je kažnjen sa 10 dana zatvora zbog remećenja javnog reda i mira, dok je Milovanoviću prvo dosuđeno 15 dana, ali je nakon žalbe postupak protiv njega obustavljen. To znači da je Pospiš odslužio dve zatvorske kazne.
Pravnik Veljko Milić smatra da nisu bili ispunjeni svi uslovi da se u konkretnom slučaju primeni načelo "Ne bis in idem", jer se ne mogu izjednačiti remećenje javnog reda i mira i nasilničko ponašanje zbog težine posledica i visine zaprećene kazne.
Za novinara Nemanju Sjepanovića, koji se u Haškom tribunalu susretao sa primenom načela "Ne bis in idem", odluka Višeg tužilaštva u Novom Sadu je rezultat opšteg stanja u društvu.
"Jedna nacistička grupa, njeni stavovi i nasilničko ponašanje, tačnije sprovođenje ideja kamenom u glavu, ovde se tretira kao benigna i prihvatljiva društvena anomalija, umesto da se tretira kao bolest za koju ima leka, ali se on ne koristi", rekao je Stjepanović za "Voice" i dodao da je rezultat toga da se učesnici antifašističkog skupa i neonacisti tretiraju kao dva različita ekstremna pola.
Celokupno istraživanje Voice-a o slučaju Nacionalni stoj možete pročitati na ovom linku.
Podsetimo i da članovi Nacionalnog stroja i pored zabrane dalje deluju što se videlo i u subotu kada ih policija nije sprečila da učestvuju na skupu ekstremne desnice u centru Novog Sada.
Komentari 13
Rade
Imao je Tito pravo kad je Milosevica Tudjmana Zietb. dao na goli otok. I slicne ovima. Ma kakvi sudovi povatati sve do jednog i u rudnik da ne vide sunca. I ona sam ja nacista? Neznaju ta deca sta su Cetnici i Nacisti radili njihovim roditeljima i bakama i dekama zlo koje se nemoze opisati recima. Sve ovo u zatvor i da rade pred levaonicom aluminija da vidis kako ih se resis u par godina kad im odu pluca pred peci uzarenom.Kako mislis da rade po drugim zatvorima Zenica Slovenija Spanija? Sve slicne pedofile siledjije psihopate daju pred pec da rade.
Misliš da baš svaka budala treba da dobije medijsku pažnju i može da izlaprda svaku glupost koja mu padne na pamet. Zbog te "slobode" i imamo mamlaze koji zovu na klanje, žice i 100 za 1.
xx
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar