Srbi masovno tuže, Strazbur masovno odbija
Međutim, praksa je pokazala da ovaj sud u većini slučajeva odbacuje prispele tužbe, uz obrazloženje da nisu dopuštene po raznim osnovama. Tako je samo tokom prošle godine u Evropski sud za ljudska prava prispelo 11.490 tužbi protiv Srbije, ali je u startu odbijeno 11.427.
Tokom ove godine u svega 35 slučajeva je presuđeno, a trenutno se obrađuje ukupno 545 tužbi srpskih građana.
U slučajevima kad država izgubi spor, građanima se odšteta isplaćuje sa računa Državnog pravobranilaštva. Prema nekim informacijama, trećina odšteta isplaćuje se zbog dugog trajanja postupka. Advokat Tihomir Konstantinović ističe da svaka nezadovoljna stranka ima pravo da se žali sudu u Strazburu, ali tek pošto iscrpi sve pravne lekove i mogućnosti u Srbiji.
"Ukoliko je građanin nezadovoljan odlukom Osnovnog i Višeg suda, kao i odlukom posle podnošenja vanrednog pravnog leka, može da uputi žalbu Ustavnom sudu Srbije. Ako na kraju nije zadovoljan ni odlukom Ustavnog suda, ima pravo da podnese žalbu Međunarodnom sudu u Strazburu. U ovom sudu strogo paze na formalnosti. Dovoljno je, primera radi, da se tužba podnese sa zakašnjenjem ili da se građani nisu obratili svim nadležnim pravosudnim institucijama u Srbiji, pa da se ona odbaci. Velika većina predmeta koje je Strazbur odbacio odnosi se baš na te formalne razloge", kaže Konstantinović.
On ističe da se u zavisnosti od vrednosti spora određuje visina odštete. Tamošnje sudije, pre svega, vode računa o tome koliko je u domaćem pravosuđu za takav postupak naknada, sa tim što mogu u izvesnoj meri da je povećaju.
"Što se tiče postupka zbog dugogodišnjeg trajanja suđenja, tu su sudije u Strazburu dosta rigorozne, jer ne mogu da shvate da u jednoj civilizovanoj državi kao što je Srbija pravosuđe sebi može da dozvoli odugovlačenje postupaka. Bilo je mnogo slučajeva i zastarelosti krivičnih postupaka, što svakako utiče na njihovu ocenu o radu srpskog pravosuđa", ističe Konstantinović.
Inače, pre godinu dana je sud u Strazburu doneo presudu po kojoj Srbija mora da isplati 130.000 evra zatvorenicima KPZ u Nišu, koje su pretukli čuvari. Reč je o 37 zatvorenika, koji su na ime odštete dobili po 3.500 evra nematerijalne štete. Incident se dogodio 2006. godine kad je grupa zatvorenika protestovala zbog neusvojenog zakona o amnestiji.
Komentari 6
Slavica
EU nas predviđa kao jeftine neobrazovane radnike koji će raditi za 20.000 a Partija zapošljavati.
Partija je, naravno, odana njima.
Eto, to je vaša evropska budućnost.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar