Opštinama u Srbiji smanjuju prihode, veći porez na imovinu

Ministarstvo finansija planira da u 2017. godini opštinama smanji prihode koje one ostvaruju za osam milijardi dinara, odnosno oko 67 milion evra.
Ministarstvo finansija planira da u 2017. godini opštinama smanji prihode koje one ostvaruju za osam milijardi dinara, odnosno oko 67 milion evra.

Naime, to je iznos koji će sa lokala biti preliven u republičku kasu, što je navedeno u obrazloženju Nacrta zakona o finansiranju lokalnih samouprava, koji će biti na javnoj raspravi do 23. decembra. Ministarstvo finansija koje je krojilo izmene savetuje opštinama da manjak nadoknade većim porezom na imovinu. Međutim nije jasno kako je to moguće izvesti jer većina opština već naplaćuje maksimalanu stopu poreza koja može biti propisana zakonom.

Prva reakcija predsednika opština i gradonačelnika na Nacrt zakona bila je negativna, jer smatraju da će izgubiti mnogo više od osam milijardi, a kako se ispostavilo u tome ih podržava i Ministarstvo državne i lokalne samouprave.

"Očekujemo da se uvaže stavovi lokalnih samouprava u periodu javne rasprave. Prethodni period, u kome su se opštine i gradovi takmičili u stvaranju pozitivnog poslovnog ambijenta radi otvaranja novih radnih mesta u privredi, ovim predlogom praktično se anulira. Moramo sprečiti da se zbog loših izuzetaka kazne svi", rekao je za Blic državni sekretar Ministarstva državne uprave Ivan Bošnjak.

Generalni sekretar Stalne konferencije gradova i opština (SKGO) Đorđe Staničić kaže za da se predviđenim rešenjima smanjuju izvorni prihodi opština gradova. "Ukidaju se pojedine takse, a umanjuju se i sredstva koja smo dobijali od poreza na zarade. Do sada su lokalne samouprave zadržavale 80 odsto tih sredstava, a ubuduće će kako to predviđa Nacrt zakona to biti samo 50 odsto. Ono što je opasno je što se smanjuju upravo oni prihodi koji su bili sigurni", kaže Staničić koji objašnjava da će to ugroziti rad opština.

Na radost privrede, nacrt zakona predviđa ukidanje firmarine i ekološke takse, koje lokalu zajedno donose šest milijardi dinara godišnje. Umesto opštinama, taksa za motorna vozila "teška" više od tri milijarde dinara, ići će pravo u državnu kasu. Međutim, stručnjaci ocenjuju da će ove izmene bitno ugroziti rad opština u kojima posluju veliki zagađivači.

Najveći gubitak za lokal je drugačija raspodela naplaćenog poreza na zarade. Umesto 80 odsto, opštinama će ostajati samo polovina "ubranog" poreza. To je manjak od čak 29 milijardi dinara godišnje. Ovaj iznos ne može da nadoknade ni povećani transferi sa republičkog nivoa od 24 milijarde dinara.

U Ministarstvu finansija su ranije za Blic izjavili da u 2016. godini neće biti smanjeni transferi iz budžeta republike, te da će biti isti kao i u ovoj godini, odnosno 33,4 milijarde dinara.

  • 05.12.2015 07:16
    Napred u nove "pobede". Do poslednjeg srbina!
  • 04.12.2015 20:41
    E ovo se zove
    Pljačka bez obzira.Da li će naš Gradonačelnik smeti nešto da kaže svojoj centrali povodom ove sramne odluke njegovih.Ne verujem.
  • @ Anonimus

    04.12.2015 20:17
    Elena i Nikolae su bili bolji. Rumunija tada nije imala spoljnog duga. Bili su dužni tačno nula dolara.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.