U Srbiji se i dalje zločinci prikazuju kao heroji
U Srbiji se i dalje zločinci iz ratova '90-tih prikazuju kao heroji, žrtve se zanemaruju, a pogubni nacionalizam još je izrazito dominantna ideologija, ocenjeno je na promociji knjige "Pucanje duše" sociološkinje Janje Beč.
Ona je 1995. i 1996. godine prikupila ispovesti preživelih Bošnjakinja koje su bile u izbegličkim logorima u Sloveniji. "U Srbiji nije vest to što žrtve ratova i danas žive u tom užasu, već je vest kada se general Vladimir Lazarević vrati iz zatvora. Osuđenika za ratne zločine praktično je dočekao celi državni vrh, samo je premijer nedostajao", rekao je novinar Miloš Teodorović.
On je ocenio da društvo u Srbiji nije odgovorilo ni na jedno pitanje iz svoje nedavne prošlosti. "Dovoljno je da društvo samo malo isklizne iz koloseka, pa da se sve ponovi. Jako malo lekcija smo naučili", rekao je Teodorović.
Istoričar Milivoj Bešlin ocenio je da su u društvu u Srbiji, umesto ubica, izopšteni oni koji su bili protiv rata i nasilja. On je rekao da je rat na prostoru bivše Jugoslavije iz '90-tih godina 20. veka verovatno "najdokumentovaniji rat u istoriji" i dodao da su činjenice poznate i istražene, bez obzira na pokušaje Srbije da ih ignoriše. "Nažalost, u Srbiji su dominantni oni koji su se identifikovali sa zločinom koji je počinjen prema Bosni i Hercegovini. Zlodela u BiH su i danas živa, kao što su žive i patnje žrtava", kazao je Bešlin.
Kulturološkinja Aleksandra Đurić Bosnić ocenila je da živimo u "izvrnutoj stvarnosti", u kojoj su dželati pravi heroji, dok o žrtvama niko ne brine.
Komentari 10
Nišlija
A kako je kod vas na severu: samo da dodjošu crkne krava, pošto i ne znate koje su vam prve komšije.
Maslina
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar