Doktorati javno dostupni na jednoj adresi

Ministarstvo prosvete formiralo je nacionalnu bazu doktorskih disertacija.

Ministarstvo prosvete formiralo je nacionalnu bazu doktorskih disertacija.

Sve doktorske disertacije postaće javno dostupne u jednoj, elektronskoj bazi podataka, na adresi nardus.mpn.gov.rs. Ministarstvo prosvete pokrenulo je ovu bazu, tzv. repozitorijum doktorata, u kojem se već nalazi oko hiljadu radova. Prvi su svoje podatke ubacili državni univerziteti u Beogradu, Kragujevcu i Prištini, a pitanje je dana kada će i ostali.

Izmenama Zakona o visokom obrazovanju iz septembra prošle godine, uvedena je obaveza formiranja baze doktorata i objavljivanja svih disertacija odbranjenih posle izmena zakona. Koliko će se ukupno doktorskih teza naći u ovoj bazi zavisi od univerziteta, jer oni mogu da dodaju i doktorate koji su branjeni ranijih godina, iako to ne moraju po zakonu.

Zasad su u bazi dominantni radovi Univerziteta u Beogradu (727), slede doktorati Univerziteta u Kragujevcu (115), pa u Nišu (22), a u bazi je i jedan doktorat Univerziteta u Prištini sa privremenim sedištem u Kosovskoj Mitrovici. Baza može da se pretražuje prema imenu autora, naslovu rada, univerzitetu i fakultetu na kojem je rad odbranjen.

Rok tri meseca

Univerziteti su dužni da disertaciju, u roku od tri meseca pošto je odbranjena, pošalju u nacionalni repozitorijum. Obavezno je i slanje celokupnog izveštaja komisije pred kojom je rad branjen. - Važno je što će sada radovi biti vidljivi i u inostranstvu, jer do sada se za doktorate odbranjene u Srbiji nije ni znalo - objašnjava ministar prosvete Srđan Verbić.

On objašnjava kako bi ova baza bila i ranije spremna, da nisu nedostajala sredstva za server. Pomoć je stigla od Tempus projekta RODOS, koji će, osim Ministarstvu prosvete, pomoći i pojedinim univerzitetima da se uključe u ovaj posao.

Na Univerzitetu "Džon Nezbit", bivši Megatrend, kažu da će oni, upravo uz pomoć RODOS-a, biti prvi privatni univerzitet koji će poslati svoju bazu doktorata. Za početak će poslati sve one koje su dužni po zakonu, a kasnije i više od toga, u skladu sa tehničkim mogućnostima. Univerzitet Singidunum je pre godinu dana, kada je ministar prosvete to zahtevao, formirao repozitorijum, kaže za "Novosti" rektor Mladen Veinović.

  • Kobson

    06.12.2015 14:58
    @Anonimus
    Ima punog smisla ako se racunaju radovi iz teme doktorata. U svakom slucaju taj uslov je veoma koristan, a nisu ga ispunili brojni likovi Mali%, Stefanovic%,...
  • 06.12.2015 10:17
    @Kobson
    Bilo bi interesantno i diskutovati o tome koliko je taj uslov besmislen.
  • Kobson

    05.12.2015 22:16
    servis
    Bice zanimljivo uporediti na Kobson servisu http://kobson.nb.rs/nauka_u_srbiji/nasi_u_wos.3.html koliko imamo doktora nauka bez rada na SCI listi ?! Na BU jedan rad na SCI listi je odavno uslov da bi se doktoriralo, npr. Verbic% ima jedan rad na SCI listi iz psihologije.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.