Savetnik za strana ulaganja Mahmud Bušatlija izjavio je danas da je odustajanje od prodaje Telekoma Srbije dobra vest za građane jer je "bar na neko vreme osiguran javni interes", dok je ekonomista Milan Kovačević ocenio da je to loša vest, jer će vrednost Telekoma i njegov udeo na tržištu padati.
Premijer Srbije Aleksandar Vučić izjavio je ranije danas da je Vlada jednoglasno odlučila da ne pristupi prodaji Telekoma Srbije, jer je "ponuda bila realno nešto malo ispod očekivanja". Kako je za agenciju Beta rekao Bušatlija, odustajanje od prodaje znači da je država shvatila da na svojoj imovini može da zarađuje.
"To je jako dobra vest za građane, izgleda da država počinje da shvata da državna imovina može da se umnožava, da se može zarađivati na imovini pravilnom upotrebom, a ne samo jednom uzeti pare od prodaje", rekao je Bušatlija. On je istakao da bi sada trebalo da usledi depolitizacija i profesionalizacija preduzeća, koju bi sprovela "mala, stručna ekipa", a ne "čovek koji nije mogao da sačuva dva svoja mala preduzeća".
"Uz doboro restrukturiranje, optimalizaciju rada, profesionalizaciju upravljanja, moglo bi se računati da se od Telekoma u budžet godišnje slije od 350 do 400 miliona, što je znatno više od ušteda koje smo napravili smanjenjem plata i penzija", rekao je Bušatlija. On je naveo i da se ne protivi privatizaciji, ali pod uslovom da uđe "svež kapital u Telekom, a ne u državnu kasu", odnosno da to bude dokapitalizacija.
Za razliku od Buštalije, savetnik za strana ulaganja Milan Kovačević ocenio je da je odustajanje od prodaje Telekoma loša vest, ali očekivana jer se tokom čitavog postupka "traljavo postupalo". "Neki nisu dobro radili, pa nije dobro ni ispalo. Bilo bi bolje da je Telekom privatizovan, jer kao što vidimo njegovo učešće na tržištu mobilne, ali i fiksne telefonije je u opadanju", rekao je Kovačević za agenciju Beta.
Milan Kovačević
On je ukazao da je sada jedino moguće rešenje profesionalno upravljanje, pošto bi u suprotnom vrednost preduzeća i dalje padala, pa bi Telekom mogao da doživi sudbinu Bora i Galenike. "Nažalost, mala je verovatnoća da se imenuju rukovodioci koji su profesionalci. Morala bi država imati neku vrstu holdinga ili investiconog fonda koji bi strogo kontrolisao šta se događa", rekao je Kovačević i dodao da pre profesionalizacije "treba raščistiti sa privatizacionim savetnikom".
Prema njegovim rečima, treba očekivati i da Telekom od zatvorenog postane otvoreno akcionarsko društvo. Za preuzimanje 58 odsto akcija Telekoma stiglo je šest ponuda. Privatizacioni savetnik za Telekom je francuska kompanija Lazard, a tender za prikupljanje ponuda za kupovinu većinskog kapitala te kompanije objavljen je jula ove godine. Najveći akcionar Telekoma je država Srbija sa 58,11 odsto akcija, 20 odsto akcija je u vlasništvu kompanije, dok 14,95 odsto poseduju građani, a 6,94 zaposleni i bivši zaposleni Telekoma.
Pre četiri godine procena je bila da Telekom vredi 2,2 milijarde evra i tadašnja vlada je za paket od 51 odsto akcija te kompanije tražila minimum 1,4 milijarde evra, a jedini ponuđač Telekom Austrije ponudio je 1,1 milijardu evra.
Komentari 8
svi provajderi u svoje usluge uračunaju deo koji im Telekom naplaćuje za prolaz infrastrukturom socijalizma.
U celoj EU je jedinstvena cena telekom usluga za fizičko lice ili pravno.
Ako je internet 15-20 evra, onda je za svakog pretplatnika, kojeg god oblika, boje ili nacije bio.
Samo kod našeg Telekoma za korištenje infrastrukture, i to koje su ovi građani i firme uglavnom izgradili u socijalizmu, sledi filozofija otimanja na razne načine.
Čak i školama naplaćuju kao pravnim licima.
Još je lepši primer kada vam MTS skine prepaid kredit a da niste ni upotrebili telefon.
Zaista, rade šta hoće.
Kada država bude stala iza njih, sa potrebom zarade i večito gladnim očima, to divljanje će postati još veće.
Primer: Ovih dana su mnogi gra[ani po NS dobili uvećane račune za vodu. Pa ti dokaži da nisi punio bazen. Neko hoće novogodišnji bonus.
A stranci? Dođu i ne mogu da shvate zašto za istu telekom uslugu firme plaćaju jednu cenu a građani drugu.
Pomnožite to brojem zakupljenih usluga i dobijete visoke cene proizvoda zbog visokih troškova za Telekom.
A ovi? Hvale se kao da su najuspešnija firma, ali ne na osnovu rada i truda.
I moja baba bi bila najuspešnija na takav način. Dosta je plasiranja robe i usluga, dosta je laži - nemamo prijatelja!
Idioti su i oni što su prodali NIS-Naftagas. Ali ajde to je bilo Vojvođansko, zato su ga i prodali u bescenje.
A Elektrovojvodinu su totalno upropastili, neko će zbog toga da visi.
branislav
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar