Srbija danas otvara prva dva poglavlja u pregovorima sa EU

Srbija danas, gotovo dve godine nakon formalnog pokretanja pristupnih pregovora sa EU, otvara prva dva od ukupno 35 poglavlja u pregovorima o članstvu u EU.
Srbija danas, gotovo dve godine nakon formalnog pokretanja pristupnih pregovora sa EU, otvara prva dva od ukupno 35 poglavlja u pregovorima o članstvu u EU.

Na Međuvladinoj konferenciji večeras u Briselu biće otvorena poglavlja 35 o normalizaciji odnosa sa Prištinom i 32 o finansijskoj kontroli, a dve strane, Srbija i EU, razmeniće pregovaračke pozicije.

Na sastanku učestvuju delgacija Srbije – premijer Aleksandar Vučić, ministar spoljnih poslova Ivica Dačić i ministarka za evropske integracije Jadranka Joskimović, predstavnici Evropske komisije - šef diplomatije Luksemburga, predsedavajućeg EU Žan Aselborn, visoka predstavnica EU Federika Mogerini i evropski komesar Johanes Han, kao i predstavnici 28 zemalja članica.

Procedura pregovora za Srbiju najsličnija je onoj koja se primenjuje za Crnu Goru, budući da je za ove dve zemlje uvedeno pravilo da se poglavlja 23 i 24, o pravosuđu, bezbednosti i ljudskim pravima otvaraju među prvima, zatvaraju među poslednjima i da eventualni zastoj u ta dva poglavlja može uticati na celokupan tok pregovora. Srbija, međutim, ima dodatnu specifičnost, a to je poglavlje 35 u kojem se prati normalizacija odnosa sa Prištinom i koje će za Srbiju imati isti značaj kao i poglavlja 23 i 24. Ta poglavlja bi, kako se očekuje i u Briselu i u Beogradu, trebalo da budu otvorena u prvoj polovini 2016.

Zvaničnici u Evropskoj komisiji su u fazi skrininga bili saglasni da su srpske vlasti dobro pripremljene i da je srpska državna uprava sposobna da iznese teret dugih i zahtevnih pregovora.Dužinu pregovora teško je, međutim, predvideti jer zavisi od spremnosti same zemlje, usklađenosti sa EU, brzine ispunjavanja postavljenih uslova za otvaranje ili zatvaranje poglavlja, ali i od eventualnih bilateralnih sporenja sa nekom članicom EU koja može da blokira tok pregovora pošto o svakom novom koraku odlučuju sve članice.

Pregovori najmlađe članice EU, Hrvatske trajali su šest godina. Crna Gora je pregovore pokrenula 2012. i do sada otvorila dvadesetak, a privremeno zatvorila dva od ukupno 35 pregovaračkih poglavlja.

  • 15.12.2015 11:20
    @Šiš - ovca

    Evropa hoće, nego ovi na vlast neće. Jer ako priznaju Kosovo, tako bi ovi priznali da su krivi za učestvovanje u ratnoj politici Slobodana Miloševića. Drugi razlog je što većina srbijanaca teški srbijanski nacionalnosti, pa u slučaju priznavanja Kosova, ovi na vlast bi izgubili svoje birače i podršku od srbijanskih nacionalista da budu na vlasti.
  • Šiš

    14.12.2015 15:42
    ovca
    "Srbija i vlast u Srbiji jedno treba da shvati. Da na kraju će Srbija morati priznati Kosovo kao državu, inače džaba što su sva poglavlja otvorena. Dotle ova otvaranja poglavlja samo hvatanje političkih poena ove vlasti."


    A ti treba da shvatiš da bi to davno bilo učinjeno da EU to hoće. Ali neće - iz istih razloga iz kojih tvrdi da nam je pravosuđe BAŠ super.
  • :/

    14.12.2015 12:00
    zbun..
    Rodjen 1973. u Novom Sadu... Kako se desilo da ostanem na Istoku, ja i dalje ne kapiram..? Uvek sam ziveo u "zapadnom" delu SFRJ....Do 1988... I sad, moram da delim sudbinu sa najlosijim djacima...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Preminuo kompozitor Dejan Despić

Jedan od najznačajnijih domaćih kompozitora 20. i 21. veka akademik Dejan Despić preminuo je 16. novembra u Beogradu, u 95. godini, saopštila je Srpska akademija nauka i umetnosti.