Diplomatski pasoši i crkvenim poglavarima
Ova putna isprava već je dodeljena patrijarhu Irineju, episkopu slavonskom Jovanu Ćulibrku, muftiji Mevludu Dudiću, predsedniku Mešihata Islamske zajednice u Srbiji, a u toku je izdavanje diplomatskog pasoša reis-ululemi Islamske zajednice Srbije Ademu Zilkiću i drugim vladikama, biskupima i muftijama, pišu "Novosti".
U Patrijaršiji u Beogradu nisu hteli da komentarišu pojedinačne odluke o dodeli diplomatskih pasoša. Ipak, nezvanično je rečeno da je to u sklopu dobre saradnje sa državom. Nepisano je pravilo da vladike koje nisu državljani drugih država, a službuju u inostranstvu, zbog lakšeg kretanja i obavljanja crkvenih poslova ulaze u krug vlasnika diplomatskih pasoša.
Reis-ul-ulema Zilkić kaže da očekuje da se uskoro u MSP završi procedura oko izdavanje diplomatskog pasoša. "Na ovoj putnoj ispravi nisam insistirao, iako često putujem i pasoš menjam na dve godine, jer ga brzo popunim pečatima. Koliko znam, diplomatska isprava ne donosi nikakve specijalne pogodnosti, eventualno brži prelazak granice."
Prema informacijama u MSP, u Srbiji trenutno 1.882 ljudi ima VIP putne isprave. Od septembra je poništen 131 diplomatski pasoš zbog isteka funkcije osobe kojoj je dodeljen.
Prema zakonu, pravo na diplomatske pasoše imaju predsednik Srbije, članovi Vlade, predstavnici najviših sudskih instanci, načelnik Generalštaba, guverner NBS...Ovaj dokument dodeljuje se i ambasadorima dobre volje. Svi bivši predsednici države, vlade i parlamenta mogu da ih zadrže.
U MSP objašnjavaju da ministar ima diskreciono pravo da odobri izdavanje isprave "vanredno" zaslužnim građanima, sportistima, kulturnim radnicima, svima za koje proceni da će poboljšati ugled zemlje.
Komentari 18
n s
Maserati pop
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar