Srbija opljačkana za 40 milijardi dolara
U periodu od 2004. do 2013. godine iz Srbije je izneto preko 40 milijardi dolara ilegalno stečenog novca, pokazao je najnoviji izveštaj američke organizacije "Global Financial Integrity" (GFI), a prenosi portal "Gde investirati".
Analizom podataka o međunarodnoj razmeni i bilansu plaćanja GFI je utvrdio da se iz Srbije u proseku godišnje izvuče 4,083 milijardi dolara "prljavog" novca, koji je stečen raznim kriminalnim aktivnostima kao što su korupcija, trgovina droga, prostitucija.
Prema takvoj statistici, Srbija je pozicionirana na 35. mesto od ukupno 149 zemalja obuhvaćenih analizom, i u regionu je jedino "lošija" od Mađarske, iz koje "pobegne" 5,7 milijardi dolara godišnje. Hrvatska je na 40. mestu, a iz nje se u proseku godišnje izvuče 3,5 milijardi dolara "prljavog" novca. Sledi Makedonija na mestu 88. sa "odlivom" od 516 miliona, zatim na 105. je Crna Gora sa 257 miliona, Albanija je na 118. poziciji sa 123 miliona. Prema izveštaju, iz Bosne i Hercegovine se iznese 20 miliona "prljavih" dolara godišnje, a što se tiče Kosova, koje je obuhvaćeno izveštajem kao posebna celina, po svemu sudeći sav ilegalno stečeni novac ostaje unutar Kosova koje se nalazi začelju liste sa niti jednim ilegalno stečenim dolarom iznetim iz zemlje.
Najveće "čišćenje" Srbije dogodilo se 2004. godine, kada je na ilegalan način iz zemlje izneto 9,8 milijardi dolara prljavih para. Godinu kasnije olakšani smo za 6,4 milijardi dolara, da bi se potom pljačka spustila na 3,9 milijardi novčanica. U poslednjem periodu, tačnije 2012. godine, izneto je 2,5 milijarde dolara, a 2013. oko 2,9 milijarde, stoji u izveštaju. Novac je, narvno, iznošen takozvanim pranjem para.
Jedan od najjednostavnijih načina pranja novca je izdavanje fiktivnih računa. Na primer, neka strana kompanija domaćoj firmi ispostavlja račun za izmišljene usluge. Potom ta domaća firma uplati izmišljeni dug za izmišljenu uslugu doznakom u inostranstvo. Ispostavljeni račun međunarodna firma onda evidentira kao trošak u poslovnim knjigama domaće pravne osobe. Međunarodni i srpski igrač obično imaju istog vlasnika, ili su vlasnici povezane osobe. Epilog svega je to da su pare završile "na sigurnom", negde u nekom sefu u inostranstvu.
Inače, prva dva mesta na listi pripadaju Kini i Rusiji, iz kojih se iznese fantastičnih 140, odnosno 105 milijardi dolara zarađenih kroz razne ilegalne aktivnosti.
Komentari 30
Što oni VIŠE iznose,tim nam naplaćuju SVE VEĆE poreze na imovinu...
knez
A
Svi su isti, žalosno je što niko neodgovara.
Znam neke Sudije, Tužioce, inspektore privredni kriminal koji bi ih rado sve gonili po službenoj dužnosti, ali se plaše za svoje porodice.
Uvek komentarišete korumpirani sudije, tužioci....ali niko ne spominje njihove porodice, kako biste se Vi poneli u takvom slučaju.
Aj da vidim ko sme da goni brata, kuma.... najmoćnijeg čoveka u državi, iako se zna šta radi i iza čega stoji.
Čim malo zagrebete po površini, odmah dobijate pratnju.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar