Svetska banka: Previše rukovodilaca u Srbiji
U institucijama u Srbiji broj rukovodilaca u odnosu na broj zaposlenih mnogo je veći nego u zemljama dobre prakse, pokazali su rezultati analize Svetske banke predstavljeni na današnjoj sednici Saveta za reformu javne uprave.
Kako je navedeno u saopštenju Ministarstva državne uprave, specijalista za javni sektor u Svetskoj banci Srđan Svirčev rekao je da je u Srbiji u 96 institucija ustanovljeno da je odnos rukovodilaca prema zaposlenima jedan prema tri, dok je u primerima dobre prakse taj odnos jedan prema osam.
Svirčev je naveo i da je odnos stručnog i pomoćnog osoblja uglavnom 80 prema 20, dok je u Srbiji taj odnos 70 prema 30.
Potpredsednica vlade i ministarka državne uprave Kori Udovički rekla je da će se u januaru 2016. godine odlučivati o mogućnosti zajma Svetske banke u iznosu od 75 miliona dolara, koji bi se sproveo u tranšama na osnovu ostvarenih rezultata iz reforme javne uprave.
Komentari 5
Milan
Pljuc
Drugo, kaže mi drugar, profa specijalizovan za JKP: U našim JKP odnos proizvodnih i neproizvodnih radnika je još malo pa 50:50% (skoro po pravilu oko 60-55% proizvodnih : 40-45% neproizvodnih). Da stvar bude gora, stavi li se masa zarada na gomilu, onda na gomilu neproizvodnih, u ekstremnim slučajevima ide i do 80%, a preostalih 20% zarada dele proizvodni radnici. Logično, jer su rukovodeće plate daleko veće!
Istovremeno, na zapadu se u komunalnim firmama nalazi do 5%, odnosno 8% neproizvodnih radika. Konkretno, do 5% čisto neproizvodnih (rukovodioci i administracija po kancelarijama), a do 3% (razlika od 5% i 8%) su uslovno neproizvodni radnici, odnosno rukovodeće i administrativno osoblje koje neposredno rukovodi procesom na terenu i evidentira učinke.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar