U nedavno objavljenoj studiji "Procena pretnje od teškog i organizovanog kriminala" predočava se da su registrovane organizovane kriminalne grupe, koje bave raznim kriminalnim aktivnostima, a između ostalog i trgovinom oružja.
Time se bavi i manji broj pojedinaca iz krimogene sredine, zajedno s članovima grupa koje čine druga krivična dela, kako u regionu, tako i u evropskim zemljama.
Oružje se iz Srbije krijumčari najčešće prema Mađarskoj, Hrvatskoj i dalje, preko ovih zemalja ka Italiji, Francuskoj, Nemačkoj. Odatle se oružje krijumčari ka Belgiji, Holandiji i Danskoj, ali i prema skandinavskim zemljama, uglavnom Norveškoj i Švedskoj. U poslednje vreme uočen je trend krijumčarenja oružja ka Grčkoj, Turskoj i Bliskom istoku.
Po raspoloživim podacima, na području Pčinjskog okruga i Raške oblasti identifikovane su lokacije za skladištenje oružja i eksplozivnih sredstava. Članovi kriminalnih grupa iz regiona, organizovano i pojedinačno, krijumčare oružje u zemlje Evropske unije. Oružje se najčešće rastavlja na delove i sakriva u putnička, teretna i kombi vozila ili autobuse s prepravljenim ili ugrađenim pregradama.
U periodu između 2010. i 2014. godine podneto je 7.416 krivičnih prijava zbog neovlašćenog držanja, nošenja i prodaje oružja, a oduzeto je 8.146 komada različitog vatrenog oružja. Podneto je 7.844 krivičnih prijava, uglavnom protiv muškaraca, starih između 21 i 30 godina, ali ima i slučajeva da oružje krijumčare žene, najčešće stare od 51 do 60 godina.
Zaplenjeno oružje se kontinuirano uništava, pa je od 2003. godine do 2012, uništeno više od 108.000 komada oružja i 40.000 komada municije.
Jedan deo ilegalnog oružja na tržištu u Srbiji potiče od drugih krivičnih dela, najčešće krađa iz stanova, kuća, vikendica ili magacina, ali se i ono preprodaje na ilegalnom tržištu. Oružje nabavljeno na ovom tržištu se najčešće koristi za druge krivične radnje, ubistva, teške telesne povrede i razbojništva. Nakon izvršenja krivičnog dela, počinioci ga uglavnom uništavaju.
Na ilegalnom tržištu prisutna je i određena količina eksploziva, koja potiče iz zemalja regiona i u pojedinim slučajevima se koristi za nasilne radnje.
Takođe, dešavali su se i slučajevi da vlasnici preprodaju svoje legalno oružje na ilegalnom tržištu, te da potom prijavljuju krađu ili gubitak, kako bi se brisanjem iz evidencije oslobodili poreskih obaveza.
Krijumčarenjem se bave pojedinci i grupe, koji su poreklom najčešće sa Zapadnog Balkana, a trenutno borave u Zapadnoj Evropi. Oni nabavljaju manje količine oružja, pištolja ili revolvera i potom ih krijumčare u zemlje boravka radi dalje prodaje.
Cene oružja u Srbiji i zemljama u okruženju su višestruko niže nego u Zapadnoj Evropi. Tako se, na primer, automatska puška na domaćem ilegalnom tržištu može nabaviti po ceni od 150 do 200 evra, dok se na tržištu skandinavskih zemalja preprodaje za 2.000 do 3.000 evra. Slično je i sa pištoljima, koji se u Srbiji mogu kupiti za 100 do 1.000 evra, a na zapadnoevropskom tržištu dostiže cenu od 2.000 evra.
Izdvajanje novca za oružje u Turskoj i Siriji je nešto niže i kreće se od 1.000 do 1.500 evra za automatske puške, odnosno do 1.000 evra za pištolje.
Novi Zakon o oružju i municiji na kvalitativno drugačiji način uređuje nabavljanje, držanje, nošenje, prepravljanje, promet i prevoz vatrenog oružja, pa se očekuje da će njegova efikasna primena eliminisati ili ograničiti neke faktore rizika od tog oblika kriminala.
Autor: Dnevnik
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 0
Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar