Nacrt koji bi u javnu raspravu trebalo da uđe u prvoj polovini marta, pored specijalne policijske jedinice, predviđa i nova krivična dela kao što su proganjanje i seksualno uznemiravanje, umrežene institucije, hitno udaljenje nasilnika iz stana, zabranu prilaska na mesec dana, ali i osnivanje baze porodičnih nasilnika.
Cilj zakona je da se ne ponavljaju crne statistike iz poslednjih godina. Lane je u porodičnom nasilju, prema rečima Vesne Stanojević iz Savetovališta za borbu protiv nasilja, ubijeno 36 osoba, među kojima su tri bebe.
Državni sekretar u Ministarstvu pravde, Radomir Ilić, kaže da "ovaj zakon uređuje organizovanje i postupanje državnih organa radi efikasnog sprečavanja, ne samo porodičnog nasilja, već i krivičnih dela protiv polne slobode".
To znači da će postojati posebno obučena jedinica MUP-a specijalizovana za borbu protiv porodičnog nasilja, kao i posebno obučeni tužioci i sudije, koji će se jedini baviti ovom vrstom predmeta. Zakon navodi i spisak krivičnih dela koje će oni tretirati. Osim silovanja i obljube nad detetom, tu su i porodično nasilje, nedavanje izdržavanja, obljuba zloupotrebom položaja, proganjanje, a u okviru nekog od ovih dela biće normirano i seksualno uznemiravanje kao poseban stav. Sva ova dela biće dodatno razrađena kroz izmene Krivičnog zakonika.
"Domaće organizacije su tražile da uvedemo austrijski model, po kom policija ima pravo da nasilnika odmah udalji iz stana na 15 dana. Naš model predviđa da, bez obzira ko prijavi nasilje, obučeni pripadnici MUP odmah izlaze na teren i, uz pomoć psihologa, vrše procenu rizika. Nasilniku se određuje zadržavanje od 48 sati. Za to vreme, policija hitno podnosi prijavu tužiocu, koji kod porodičnog suda inicira neku od zakonom predviđenih mera", objašnjava Ilić.
Po Porodičnom zakonu predviđene mere su izdavanje naloga za iseljenje (nasilnika) i useljenje (žrtve), zabrana približavanja, zabrana uznemiravanja. Ukoliko nasilnik, uprkos zabrani, priđe žrtvi, ona se obraća policiji koja odmah reaguje. Zbog kršenja ove mere, nasilniku preti kazna i do 60 dana zatvora.
"Ideja zakona je da napravi nedostajući link između žrtve, policije, tužilaštva i suda, odnosno između krivičnog i građanskog zakonodavstva. Uzor nam je bio 'zrenjaninski model', gde koordinacioni tim sastavljen od predstavnika policije, tužilaštva, centra za socijalni rad, školstva i zdravstva, jednom nedeljno razmatra sve slučajeve porodičnog nasilja, uzroke i profile nasilnika", ističe Ilić.
Slična koordinaciona tela biće formirana na teritoriji svakog višeg suda u zemlji.
Autor: Večernje novosti
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 3
bolje sutra
Aha
Absurdus Delirium
Koliko vidim ovaj zakon je faličan kao i sve u ovoj državi.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar