Trećina građana ne može da koristi jeftinu struju

Oko milion domaćinstava ili jedna trećina svih potrošača nema mogućnost da koristi jeftinu struju jer ima jednotarifno brojilo, pa ne mogu da uštede, u zavisnosti od visine računa, od 70 do 700 dinara.

Ukoliko bi želeli da struju plaćaju četiri puta manje, koliko je razlika između skupe i jeftine struje, morali bi dodatno da iskeširaju oko 10.000 dinara za postavljanje dvotarifnog brojila. Uz to, ne mora da znači da će im zahtev za promenu biti prihvaćen jer "Elektroprivreda Srbije" mora da ispita da li postoje tehnički uslovi.

Naime, jednotarifno brojilo znači da njihovi vlasnici plaćaju samo jednu cenu struje, odnosno nemaju višu i nižu tarifu. Zbog toga ne mogu da sačekaju 23 ili 24 sata uveče i uključe bojler, TA peć, mašinu za sudove ili mašinu za veš. U to vreme počinje jeftina struja, a završava se u sedam ili osam sati ujutru.

U ovom periodu cena kilovat-sata je četiri puta niža u odnosu na ostali deo dana. Tako je u zelenoj zoni viša tarifa 5,5 dinara, a "niža" 1,4 dinara. Na drugoj strani, ukoliko bi želeli da iskoriste punu mogućnost uštede i prepolove račun za struju, pa da, recimo, za potrošenih 400 kilovat-sati, umesto 3.800 dinara plate 1.800, vlasnici dvotarifnog brojila morali bi da potpuno promene način života.

Menjanje navika

Ova opcija, prema rečima Jovana Jovanovića, predsednika centra za zaštitu potrošača Forum iz Niša, značila bi da građani zamene dan za noć i da sve svoje poslove po kući obavljaju kasno uveče, bez obzira da li će to smetati komšijama.

"Ako žive normalnim životom, možda jedino na bojleru mogu da uštede, da ga uključuju noću. Ranije je i po podne bilo jeftine struje, pa je moglo da se isplanira da se određeni poslovi tad obavljaju, međutim, shvatili su da to ne odgovara proizvođačima i da su računi manji jer su građani tad zaista mogli da utiču na njih", kaže Jovanović.

Zamena brojila skupa

Slobodan Ružić, bivši zamenik ministra energetike, kaže da su vlasnici jednotarifnih brojila u Srbiji uskraćeni za mogućnost regulisanja svoje potrošnje. "Svako je mogao da kupi to brojilo kada se priključivao na mrežu, što znači da su se opredelili za jednotarifna jer je to bila manja investicija. Sada je zamena skupa, ali mislim da je više nego isplativa. Građani bi uloženo povratili za najviše četiri meseca", smatra Ružić.

Autor: Kurir

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Vulkanizer

    22.08.2024 17:10
    Sto jest jest
    Joj kako me nervira ova prica sa bojlerom. Kad se kupas ne trosis ceo bojler ako je bojler od 80l pa sve do 120 litara. I onda je lakse ***DOGREJAVATI**** Nego grejati. To su dva razlicita pojma. Onaj koji potrosi ceo bojler ama bas ceo e on ukljucuje nocu. Kad ce te vise to da skapirate da dogrejavanje i grejanje nije ista stvar.
  • jovan2

    08.03.2016 18:41
    1.cena obracunske struje za 1.tarifno brojilo 6kw je 263,80, a za dvotarifno se krece 11kw: 316,59, 14kw:506,55.
    2. cena kw jednotarfinog brojila je 4,924. dvotarifno: 5,628 zelena viša, 8,440 plava viša; 1,407 zelena niža; 2,110 plava niža
    Onima koji trose malo struje, kao i onima koji trose struju samo u skupoj tarifi - ne isplati dvotarfno brojilo.
  • mick

    08.03.2016 10:44
    Dvotarifno
    Ja imam dvotarifno brojilo - stan u zgradi na limanu, ali mi se naplaćuje po jednoj tarifi, kao da je jednotarifno, jednostavno saberu i to je to ?!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn