Država svima vraća pare zbog upornih profesora

Građanima u Srbiji čija su primanja umanjena po osnovu obračunatog solidarnog poreza na objedinjene zakasnele isplate, na osnovu zahteva biće refundirana predviđeno je zaključkom Vlade Srbije.
Kako navode iz Ministarstva finansija, u pitanju je "obiman i složen posao koji je, između ostalog, vezan i za razvoj i primenu softverske podrške za donošenje rešenja, kao i analizu podataka dobijenih uparivanjem podnetih poreskih prijava i podataka o izvršenim iznosima umanjenja neto prihoda".
 
Solidarni porez, uveden u vreme kad je Lazar Krstić bio na funkciji ministra finansija, naplaćivao se od 1. januara do 1. novembra 2014. Svi zaposleni u javnom sektoru, čija su primanja premašivala 60.000 dinara, morali su da državi uplate iznose u određenom procentu. Problem je nastao kod dela zaposlenih, među kojima je i univerzitetski kadar, ali i kod većeg broja porodilja, kojima je više mesečnih naknada ođednom stiglo na račun, pa im je država zaračunala solidarni porez na "višak".
 
Ministarstvo podseća na to "da se rešenja koja danas dobijaju poreski obveznici odnose na poslednji kvartal 2014", reagujući na tužbe univerzitetskih profesora ka Poreskoj upravi zbog propusta u nametu na zarade. Neki su već dobili sporove pred Upravnim sudom i vraćen im je i novac. Naime, poreznici u konačnom razrezivanju poreza kasnili su s rešenjima od šest meseci do godinu dana. Ima slučajeva da su na fakultete sad stigli konačni obračuni za treći kvartal 2014, a rok za dostavu je 15. novembar te godine.
 
Tužbe su podnošene po dva osnova: pored kašnjenja rešenja, u rešenju o porezu nije naveden osnov i način obračuna, već samo iznos. Tako će Poreska uprava i u narednom periodu nastaviti da utvrđuje razliku za uplatu neto prihoda po osnovu solidarnog poreza zaključno sa četvrtim kvatalom 2014, što znači da će novac biti vraćen svim poreskim obveznicima koji prijave da im je naplaćen solidarni porez na objedinjene zakasnele isplate u jednom mesecu.
 
Na sajtu Poreske uprave objavljeno je obaveštenje i zahtev za povraćaj, odnosno obustavu postupka. Svima koja podnesu zahtev nadležnoj organizacionoj jedinici Poreske uprave prema mestu prebivališta, a ispunjavaju uslove za povraćaj koji su propisani Zaključkom, biće vraćen novac, odnosno biće obustavljen postupak utrvrđivanja obaveze. Poreska uprava donosi rešenje u roku od 30 dana, od dana podnošenja zahteva, a u roku od 15 dana, od dana donetog i uručenog rešenja, vrši se povraćaj uplaćenih sredstava, ukoliko je lice obavilo uplatu po osnovu takozvanog solidarnog poreza. Za one koji nisu uplatili solidarni porez, postupak će biti obustavljen rešenjem.
 
Kod tumačenja načina obračuna solidarnog poreza univerzitetskim profesorima problem je bio što mesečna primanja profesora, osim plate, čini i nadoknada za učešće u naučnim projektima i honorari po raznim osnovama. Fakulteti su solidarni porez obračunavali pojedinačno, za svaku od ovih stavki, među kojima je, uglavnom samo plata prelazila 60.000 dinara i osnovica je oporezivanja. Međutim, poreznici su zaključili da je ipak trebalo sabrati sva primanja i zbirno naplatiti solidarni porez, što uvećava njegov iznos. 
 
Autor: Dnevnik
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Jogi Letač

    13.03.2016 10:48
    Naslov nije ispravan, treba da glasi: Država vraća novac zbog nesposobne poreske uprave da obradi predmete u zakonskom roku ili drugi naslov: Država vraća novac zbog nesposobnih donosioca zakonskih akata jer su dali nerealno kratak rok za sprovođenje zakona.
    Nisu profesori krivi što u Poreskoj Upravi i Ministarstvu finansija sede nesposobnjakovići.
  • HaHa

    12.03.2016 22:16
    Ekonomisti??
    Najveći crnjak u celom cirkusu oko krađe i neispravnog obračuna poreza je da su to otkrili i tužili profesori sa Filozofskog fakulteta u BG??? Pored naših vajnih stručnjaka ekonomista sa Kopaonika, pravnika, Mega privrednih akademija i sl., kojima je to "struka"
  • Neoplantius

    12.03.2016 22:14
    Superhik
    Alan Fordovska Srbija još jednom u punom sjaju. Smanji porez "sirotaniima" koji imaju primanja iznad 60 000 dinara pa im se još izvini i vrati pare, a uvedi porez "bogatašima" sa primanjima od 25-30 000.
    Pojam "solidarnost" ima jedno značenje ako se gleda iz ptičje, a drugo iz žablje perspektive. Šta briga ponosnog orla kako se žabe osećaju?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn