Ptice kriju u čarapama, a zmije u kutijama za hranu

Golub u rukavu, tukani u koferu, majmuni u gepeku, zebe u torbi za mačke - krijumčari životinja služe se i mađioničarskim trikovima ne bi li umakli carinicima.

Na svetskom tržištu vrednom milijarde dolara, Srbija je uglavnom usputna stanica. Putevima preko Evrope, Azije i Afrike prolaze primerci zaštićenih vrsta od kojih mnogi i uginu od straha tokom transporta. Vrednost im je veća što ih je manje ostalo u prirodi, a njihov šverc jedan je od najunosnijih vidova ilegalne trgovine.

Carinici na aerodromu "Nikola Tesla" proteklih nedelja pronašli su kod jednog Kruševljanina flašu egzotičnog napitka u koji su uronjene zmija i škorpija. Mladić koji je doputovao iz Kambodže nije imao posebne dozvole, pa je ostao bez suvenira, s obzirom na to da je reč o zaštićenoj vrsti gmizavaca. Devet flaša istog tog vijetnamskog eliksira putnica iz Zagreba je pokušala da unese u Srbiju sredinom januara. Prošlog meseca na graničnom prelazu "Đerdap 1" carinici su otkrili u jednom "golfu" dva jemenska kameleona.

Student veterine koji se vraćao iz Rumunije poveo je egzotične ljubimce koje je, navodno, dobio za rođendan. On nije znao da su mu za to potrebni i odgovarajući papiri. Ovi kameleoni, koji spadaju među 30.000 divljih vrsta flore i faune zaštićene CITES konvencijom, svoj dom su sada našli u beogradskom Zoološkom vrtu.

"Radim već 10 godina i svaki slučaj je jedinstven. Postoje zaista ljudi koji nisu bili upoznati s propisima i nisu znali da im je potrebna dozvola da prenesu životinju. Krijumčari su uglavnom pojedinci i ima ih sve više. Mi analiziramo kako se ponašaju, iz koje države dolaze, koliko dugo su boravili tamo. Kroz razgovor s putnikom uočavamo nedoslednosti", kaže Aleksandar Andrejić, carinski nadzornik u Odeljenju za suzbijanje krijumčarenja i oficir za vezu Uprave carina za CITES konvenciju.

Veliku ulogu igra i osobenost samog graničnog prelaza. Krijumčari se dovijaju na sve načine, pa tako koriste fabričke šupljine u automobilima i autobusima. "Oblače" životinje na sebe, pakuju ih kao prtljag... U jednom autobusu koji je iz Češke išao u Bugarsku preko Srbije, u prostoru između sedišta pronađene su zmije, gušteri i žabe, uredno spakovani u vreće i plastične kutije za hranu.

"Pokušavaju uvek da budu korak ispred nas i kada otkrijemo jedno mesto na kome su ih skrivali, njega više neće koristiti. Aerodromska kontrola otkrila je kod jednog Kineza žive golubove skrivene u njegovom rukavu i čarapi. Na rendgenu u torbi crnogorskog državljanina pronađene su dve kože afričkog leoparda. U decembru smo zaustavili jednog Srbina sa rogovima zaštićene vrste kozoroga koji živi samo u brdovitom delu Turske ka sirijskoj granici", kaže Andrejić.

Kopneni prelazi su jedinstveni zbog različitog profila putnika. Srbijom prolaze i krijumčari iz različitih delova Azije ka zapadnoj Evropi. I domaći i stranci. zajedničko im je to što životinje posmatraju samo kao sredstvo da zarade novac.

"Skrivaju ih poslagane čak i u sedištima, u gepeku, ispod odeće. Životinje često imobilizuju na različite načine, drže ih u skučenom prostoru u potpunom mraku, da se ne bi oglašavale prilikom prelaska granice. Mnoge i uginu izmučene u transportu zbog stresa ili ubrzo kada stignu, jer ne mogu da se prilagode i oporave", otkriva Aleksandar Andrejić.

Skrivene u lancu ilegalne trgovine, životinje najčešće završe u privatnom vlasništvu kolekcionara ili se dalje prodaju na crnom tržištu. Na aerodromu "Nikola Tesla" zabeleženo je da je srpski državljanin pokušao da unese kožu crnog medveda i njegovu lobanju, koju je dobio od prijatelja u Kanadi. Međutim, na meti ilegalnih trgovaca najčešće su ptice, a papagaji su uvek aktuelni zbog velike potražnje na tržištu egzotičnih kućnih ljubimaca.

"Najviše se krijumčare ptice i vrednost im se kreće od 1.000 do 5.000 evra, nekad čak i 10.000 evra. Što je vrsta ređa i ugroženija, to je veća njihova vrednost. Konačno odredište za njih uglavnom je zapadna Evropa. Životinje će sakriti u svakoj pogodnoj rupi u vozilu", zaključuje Boris Dimitrijević iz Uprave granične policije.

Autor: Novosti

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!

Komentari 0

    Nema komentara na izabrani dokument. Budite prvi koji će postaviti komentar.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Ministar Bratina: Pad RTS-a bio bi državni udar

Ministar informisanja i telekomunikacija Boris Bratina kaže da bi trebalo ispitati "sve okolnosti koje blokiranje njihovog funkcionisanja prate", navodeći da bi "pad RTS imao smisao državnog udara".

Ko zapravo blokira RTS?

Blokada zgrada RTS u Takovskoj i na Košutnjaku, koju studenti i građani sprovode već šesti dan, odraz je velikog nepoverenja u javni servis, kao i dugogodišnjeg neprofesionalnog i politički pristrasn