Čuvanje matičnih ćelija je bacanje para?

Doktorka Nadežda Basara, direktorka Interne klinike "Malteški vitezovi" u Flensburgu, u Nemačkoj, tvrdi da nije potrebno čuvati matične ćelije iz pupčane vrpce radi transplatacije u slučaju teške bolesti."

"Čuvanje matičnih ćelija iz pupčane vrpce beba nepotrebno je bacanje novca", rekla je Basara u intervjuu podgoričkom listu "Pobjeda" i navodi da u svetu postoji više od 20 miliona potencijalnih donora, pa je mogućnost da se pronađe podudaran donor za 20.000 transplatacija godišnje veća od 90 odsto.

Prema rečima Basare, porekom iz Crne Gore, poznate po veoma uspešnom lečenju leukemijskih i drugih teških bolesti, svaka zemlja pri zavodu za transfuziju krvi treba da ima banku potencijalnih donora matičnih ćelija, koje se dobijaju tipizacijom odraslih osoba od 18 do 50 godina, a koja bi bila uključena u svetsku banku podataka.

Doktorka Basara, takođe, tvrdi da se na Balkanu mnogo greši u dijagnostifikovanju teških bolesti. Prema njenim rečima, ne ispituju se svi faktori, važni za primenu određenih terapija.

Ona je navela da je u 2015. godini na svojoj klinici imala 10 teških bolesnika iz Crne Gore, upućenih preko Fonda zdravstva, i da je kod svih uspešno obavljena transplatacija matičnih ćelija.

Basara, takođe, upozorava da ulje kanabisa "nije nikakav lek, niti terapija u lečenju malignih bolesti".

"Kanabis je samo droga koja kratkotrajno ublažava bol i mučninu", rekla je Basara.

Inače, doktorka Basara metodom matičnih ćelija treba da leči Novosađanku Teodoru Milić, koja boluje od retkog oblika leukemije, o čemu više možete pročitati OVDE i OVDE.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Ivana

    21.05.2023 08:52
    Da li je baš tako?
    Čuvanje matičnih ćelija na 20 god. kosta oko 1900 evra. Ako računamo da je prosečni vek oko 80 god., to je 1900 x 4=7600 evra. To je sigurno jeftinije od bilo koje operacije u inostranstvu, za koju ako vam zatreba morati naći novac odmah, dok ovde plaćate sukcesivno. Ovo je isto kao kada bismo rekli da je davati novac na osiguranje bacanje para. Jeste, ako vam se ništa ne desi, a ako se desi onda kuku meni šaljite sms za lečenje.
  • Novosadjanka

    22.05.2016 20:37
    Tacno je sve sto je dr Basara navela. Pre par godina sam silom prilika bila prinudjena da se upoznam sa metodom lecenja maticnim celijama. Zahvat je uradjen u Ukrajni sa maticnim celijama iz njihove vec postojece banke i sve kompletno je kostalo 10.000 evra, zajedno sa putem i smestajem, sto je mnogo manji iznos nego da su se cuvale sopstvene maticne celije godinama. U Kijevu se koriste maticne celije iz pupcane vrpce zena koje zele da ih prodaju i u roku od dve nadelje se pronadju podudarne. Tako da ne bacajte pare na cuvanje.
  • Pastir

    22.05.2016 20:07
    Aero Casper
    Ovce su se oduvek šišale! Bože zdravlja!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija