Građani Srbije imaju dosta slobodnog vremena, ali često jer nemaju posao
Rezultati istraživanja Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da su žene prethodne godine radile 50 minuta duže nego muškarci, s tim što dve trećine vremena provedu u neplaćenim aktivnostima, odnosno kućnim poslovima, dok muškarci dve trećine vremena provedu zarađujući.
Sociolog Vladimir Ilić začuđen je rezultatima istraživanja, s obzirom na to da su žene, prema ranijim istraživanjima, bile znatno više opterećene nego danas.
"Žene su pod dominacijom i eksploatacijom u skoro svim istorijskim društvima, pa i u ovom, a što su manji resusi, to više trpe slabi, kao što su ljudi sa invaliditetom, stara lica, deca, žene", objašnjava Ilić.
Kad je u pitanju slobodno vreme, muškarci na gledanje televizije, druženje, odmaranje, hobije, čitanje i rekreaciju troše pet sati dnevno, što je sat više u odnosu na žene. Međutim, oba pola najviše vremena provode gledajući televiziju, oko dva i po sata dnevno, dok je poražavajuća činjenica da građani najmanje vremena odvajaju za čitanje, 10 do 15 minuta, a na sport i rekreaciju do pola sata.
Kako navodi Ilić, rezultati mogu da ukazuju na visoku stopu nezaposlenosti.
"Provođenje slobodnog vremena se promenilo jer mnogo više ljudi, pogotovo žena, ima prisilno slobodno vreme jer ne mogu da nađu posao. Oko 25 odsto radno sposobnih građana jeste nezaposleno, pa imaju slobodnog vremena, ali ima i onih koji žele da ga imaju", objašnjava Ilić.
Mladi do 30 godina, u odnosu na ljude starije od 65 godina, provode skoro dvostruko manje vremena gledajući televiziju, što je, prema rečima sagovornika "Kurira", posledica toga što mladi, umesto televizora, više vremena provode uz pametne telefone, tablete i kompjutere.
A koliko mladih je zaposleno, u kojim delatnostima i koliko prosečno zarađuju, možete pročitati OVDE.
Komentari 2
ns
Zivan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar