Nestašica leka za obolele od raka, nema ni antibiotika

Veliki broj pacijenata u Srbiji, koji boluju od malignih bolesti, ne mogu da započnu ili nastave hemoterapiju, jer već mesec dana vlada nestašica citostatika "etoposida".

Reč je o medikamentu koji usporava i sprečava rast tumora, a koristi se u terapiji karcinoma pluća, leukemije i testisa. Kako piše "Blic", bolnicama u Srbiji, u kojima se leče pacijenti od malignih bolesti, javljano je čak dva puta tokom ovog meseca da stiže citostatik, ali se to do sada nije obistilo.

"Prvi put su nas obavestili da lek u zemlju stiže osmog, pa 22. avgusta. Još uvek ga nemamo, a veliki broj pacijenata sada je prinuđen da čeka na terapiju. Ovaj citostatik daje se kod tipova karcinoma koji su izlečivi, ali u tom slučaju hemoterapija mora da se prima redovno", kaže izvor lista iz jedne bolnice.

Klinički centar Srbije i Institut za onkologiju i radiologiju Srbije, jedine su bolnice koje ovaj citostatik imaju na rezervi do 1. septembra i to samo za one pacijente koji su već započeli terapiju ovim citostatikom. Za ove bolnice obezbeđene su određene količine, ali iz zaliha.

U Republičkom fondu za zdravstveno osiguranje objašnjavaju da je do nestašice navedenog citostatika došlo zbog ograničenih proizvodnih kapaciteta proizvođača leka izraelske farmaceutske kuće "Teva".

"Proizvođač nas je obavestio da očekuju da lek bude raspoloživ na tržištu Srbije sledeće nedelje. Razlog nestašice nije neblagovremena nabavka od strane RFZO već diskontinuitet u isporuci dobavljačima sa kojima zdravstvene ustanove imaju važeće ugovore", kažu u RFZO

Isporuka leka je već započeta i kontigent se već nalazi u Zagrebu, a u Beograd stiže u ponedeljak. Nakon toga Agencija za lekove treba da uradi analize, nakon čega će lek biti dotupan pacijentima.

Bolnice u Srbiji od juna nemaju u svojim apotekama ni antibiotik "vankomicin", koji se daje pacijentima u situacijama kada nijedan drugi antibiotik ne deluje. Ovaj medikament spada u esencijalnu grupu lekova, koji se dalje isključivo u bolničkim uslovima i obično se daje kada je pacijentu život u opasnosti i to najčešće kada se radi o sepsi izazvanoj stafilokokama.

Razlog za njegovu nestašicu je neblagovremeno pokretanje javne nabavke, zbog čega je Kliničkom centru Srbije i Institutu za kardiovaskularne bolesti "Dedinje" Ministarstvo zdravlja obezbedilo ovaj antibiotik iz donacije.

U RFZO, pak kažu da je nestašica vankomicina posledica njegove nedostupnosti na tržištu Srbije.

"Svim zdravstvenim ustanovama u situaciji nestašice bili su na raspolaganju drugi lekovi iz grupe antibiotika. Fond je okončao novu javnu nabavku u okviru koje je nabavljen i pomenuti lek. Novi okvirni sporazumi će biti zaključeni sa izabranim dobavljačima u četvrtak, nakon čega sve zdravstvene ustanove mogu odmah pristupiti zaključenju ugovora."

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Kaja

    25.08.2016 11:22
    Pa nek slusaju ekspoze. Sta ce im citostatici.
  • metastaza

    25.08.2016 10:30
    Ali zato ima na stotine hiljada evra za ove sto se tuku u vodi hvatajuci jednu loptu.
  • www

    25.08.2016 10:01
    Vidim, birokratija nam je na vrhuncu sposobnosti! A kako bi bilo da svi dobiju otkaze?

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Pretio zaposlenima u beogradskoj školi

U hol OŠ "Branko Ćopić" na Vidikovcu u popodnevnim satima ušao je muškarac koji se predstavio kao roditelj, preteći zaposlenima, nakon čega je došla policijska patrola i odvezla ga.