Uređaji ispravni samo do isteka garancije, popravke skuplje od nove kupovine

Traju koliko im traje garancija, a kada se nakon toga uređaji pokvare, najčešće je isplativije zameniti ih novim nego ih popravljati.

Usluge servisera i rezervni delovi su papreni. Čak i oni aparati za domaćinstva koji stižu iz fabrika svetski poznatih proizvođača tehnike zadaju muke kupcima.

Podaci Sektora za zaštitu potrošača Ministarstva trgovine pokazuju da su prošle godine uložena 14.504 prigovora, od čega se na belu tehniku - frižidere, šporete, mašine za veš, odnosilo 790, a na sitne kućne aparate - usisivače, fenove, pegle 345 žalbi.

Potrošači se žale da se u postupku reklamacije roba dugo zadržava kod servisera, kao i da serviser ne dolazi na kućnu adresu u zakazano vreme kada je reč o utvrđivanju kvara bele tehnike, pišu Novosti.

"Danas je retkost da neki uređaj besprekorno radi i nakon isteka garancije. Veliki broj proizvođača daje garanciju za uređaje samo na dve godine, baš kako propisuje i Zakon o zaštiti potrošača. Upravo takva situacija, a da ne govorimo o ekonomskom položaju naših potrošača, dovela je do toga da majstorima širom otvori vrata za njihov 'ucenjivački' rad", kaže Vera Vida, predsednica Centra potrošača Srbije.

Petar Vogosavljević iz Pokreta za zaštitu potrošača kaže da se sve češće suočavamo sa neočekivanim kvarovima, većom bukom, slabijim tehničkim karakteristikama, znatno kraćim rokom trajanja, nebezbednošću rezervnih delova po isteku garantnog roka. Učestali kvarovi aparata dokaz su, kaže on, pada kvaliteta tih uređaja, uslovljenog i padom kupovne moći potrošača.

"Na kompjuteru je crkla grafička ploča i majstor kaže da samo ona košta 50 evra, plus ruke. S druge strane, nov računar mogu da kupim za 15.000 dinara, i to na deset rata. Ipak, moram da popravim kompjuter zbog podataka i slika koje čuvam u njemu", priča Beograđanin Ratomir K.

Ni kod drugih uređaja veće popravke nisu isplative. Kada "crkne" motor u frižideru ili ekran na televozoru, popravke nadilaze vrednost novih uređaja. Posebno što nove aparate danas trgovci nude na poček od godinu dana, dok za majstora treba pripremiti keš. Popravka može da se isplati ako se ugrade polovni delovi, ali majstori tada često ne žele da daju garancije da će aparat raditi kako treba.

Kod majstora delovi duplo skuplji

Rezervni delovi su skupi, jer se u njihove cene ugrađuju svi troškovi trgovca. Za svaki komad robe u Srbiji potrebna je potvrda o usaglašenosti. Da bi mali uvozni kondenzator, koji u nabavci staje dva do tri evra, ušao na srpsko tržište, mora da se dobije potvrdu koju daje jedna firma - "Atesti Niš".

"Na taj pečat od 300 do 500 evra čeka se nekoliko meseci, a prevod dokumentacije je od 1.500 do 2.500 evra dodatnih troškova. Dok čekate potvrdu iz Niša, kamion pun robe stoji na granici i za svaki dan plaćate ležarinu od 100 do 150 evra. Bar dve-tri nedelje dok ne dođe potvrda. Tako uređaj koji košta tri evra u nabavci, dok dođe do majstora dostigne sedam ili osam evra, kada se uračunaju svi troškovi", navodi Dragoljub Rajić, privredni konsultant.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Me$tar

    11.09.2016 21:25
    @Nena
    Podatci su na hardu. Ko se jednom opekao drzi ih i na externom i na cloudu.
  • Nena

    11.09.2016 16:41
    @brasa nije novinar glup i pogresio vec ti nisi upucen ocigledno. Kao prvo vidim da neznas sta je graficka kartica a ona je ima na svakom kompjuteru, nijedan kompjuter ne moze da funkcionise bez graficke kartice. U laptopovima je uglavnom integrisana, tako da ako ona otkaze onda mozes baciti laptop. Dok ako nije integrisana ,sto je pak retko kod laptopa to je na stacioniranim kompjuterima ,onda se moze zameniti ali je neisplativo jer je papreno skupa. Jos jedna stvar, ako ti je sve na kompu a nemas kopiju na diskovima i sl. onda nemozes doci do svojih vaznih dokumenata, slika i sl. koje imas na kompjuteru. AKO TI GRAFICKA KARTICA OTKAZE NEMOZES BUKVALNO NI KORISTITI KOMPJUTER JER KAD GA STARTUJES TI NE VIDIS NISTA..ZNACI NEMAS GRAFIKU. i mozes ga lepo baciti a time gubis sve sto imas na kompu. I nama se to desilo, ali zato pamet u glavu pa sve stavljati na diskovima, tako da ako kompj.crkne kupis nov ali imas ono sto ti je vazno sacuvano.
  • @Jugosloven

    11.09.2016 12:32
    Tvoj socijalizam je bio toliko dobar da za sve te godine nisi ni mogao da kupis novu masinu sve i da si hteo. Bacali su mene u ocaj tvoji socijalisticki brendovi jer su se stalno kvarili,pa kad se posle stotinu opravki zamene cela masina, deo po deo, naravno da je onda nastavljala sa radom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija