Pravosuđe u totalnom štrajku od 1. novembra, neće da rade za 25.000 dinara

Zaposleni u pravosuđu stupiće 1. novembra u štrajk, zbog minimalnih plata, što će dovesti do kolapsa u pravosudnom sistemu, najavila je za 021.rs predsednica Sindikata pravosuđa Slađana Milošević.

Nakon sednice Republičkog odbora Sindikata pravosuđa, kojoj je prisustvovala i ministarka pravde Nela Kuburović, dogovor nije postignut.

Zaposleni u pravosudnoj administraciji imaju mizerne plate, posebno s obzirom na obim posla i odgovornost koju imaju, navodi naša sagovornica.

"Rezultati sednice su jalovi, rezultat je i dalja neizvesnost i pokušaji za koje ne znamo hoće li biti uspešni ili ne. Republički odbor je nezadovoljan odgovorima i stupiće u generalni štrajk, ondnosno totalnu obustavu rada stupiće 1. novembra, sa samo jednim zahtevom, a to je povećanje zarada", objašnjava ona.

Ona podseća da pravosudna administracija već šest godina nije dobila povećanje plata i naglašava da ne mogu da prežive sa 25 do 35 hiljada dinara. "Pritom imamo gomilu posla koji prevazilazi naše mogućnosti, imamo jedno zlostavljanje količinom posla i u tom smislu smo predložili da se uvede norma zaposlenima kako bi znali koliko posla treba da urade za tu malu platu", naglašava naša sagovornica.

Pravosudna administracija uključuje zaposlene u tužilaštvima, sudovima i zatvorima.

Osim niskih plata, predsednica Sindikata pravosuđa naglašava i druge probleme struke, ali i generalno sindikata u Srbiji. "Imamo još mnogo stvari koje nas bole, a to je da se ne plaća prekovremeni rad, imamo neka druga zakonska prava koja se krše. U ovoj zemlji važi samo jedan zakon, zakon o budžetu, svi ostali su suspendovani. Svi sindikati u Srbiji imaju veliki problem u odnosu na druge sindikate u regionu. Oni se tamo bore da neko pravo uđe u zakon i tu im briga prestaje jer je zakon obavezujući. Kod nas je prvo problem da neki zakon uđe u javnu raspravu, pa onda borba da se zakon primeni ako se usvoji i opšta je katasrofa", navodi ona.

Srbiji nedostaje jako pravosuđe

Milošević dodaje da je ministarka pravde predložila posetu MMF-a, nakon čega će se znati odgovor, što govori o tome koliko Srbiji nedostaje jako pravosuđe.

Problemi su nastali kada je uvedena tužilačka istraga i kada je ovaj organ dobio velika ovlašćenja. Zapisničari moraju da dođu u koje god doba noći, kada tužilac pozove zbog saslušanja i često rade prekovremeno.

Veliki problem imaju zaposleni u Specijalnoj zatvorskoj bolnici, gde radnici u kantini takođe rade za 25.000 dinara sa najtežim osuđenicima i pritvorenicima, psihički obolelim i nemaju beneficiran staž.

OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Spisak

    23.10.2016 16:56
    DRED
    U Novom Sadu ima preko 500 PETSTO advokata koji pružaju besplatnu pravnu pomoć gradjanima po osnovu odbrana po službenoj dužnosti.
    Nije moguće da ne znaš taj podatak ako radiš u sudu.
    Pogledaj na sajtu AKV javno je objavljen taj spisakZove se spisak advokata NovogSada koji se u praksi bave krivičnim pravom.Na njemu su SVI KRIVIČARI, pa i oni najpoznatiji i najstručniji u branši.
    Zato ne širi dezinformacije da gradjani dobijaju po ovom osnovu lošu odbranu.
    Nisu valjda baš svi nesposobni?
  • Saveta

    23.10.2016 16:43
    DRED
    Obaveštavam te da su računi skoro svih sudova u Srbiji BLOKIRANI, te da advokati i sudski veštaci ne mogu da naplate potraživanja za odbrane po službenoj dužnosti
    .(sajt NBS)
    Takodje te obaveštavam da za odbranu po službenoj dužnosti advokat napravi račun sudu TEK NAKON PRESUDJENJA (svima je poznata "brzina" naših sudova). Sud plaća godinu-dve nakon toga, pod uslovom da mu računi nisu blokirani.Ako je račun suda blokiran čeka na svoje pare do daljnjeg. Naravno taj isti advokat ima obavezu da redovno plaća poreze i doprinose državi , zakup kancelarije i sve komunalije, članstvo komori prevoz ,telefon, kancelarijski materijal i opremu itd).Sve ono što za tebe plaća država i nemaš pojma da ti troškovi uopšte postoje.,
    Znam da je ovo komplikovano za tvoj mozak, ali ako mućneš malo glavom možeš ukapirati da advokat koji radi SADA neku odbranu po službenoj dužnosti novac od suda za taj posao u najboljem slučaju može da dobije za godinu dve. Bez kamate naravno.
    Šta to znači? To znači da ni jedan advokat ne može da živi samo od odbrana po službenoj dužnosti..Da li bi mogao da živiš ti od plate da radiš recimo sada, a da te plaćaju nakon par godina? Ne bi.E ne može ni advokat.
    Obaveštavam te da je Haški tribunal AVANSNOtj UNAPRED uplatio na ime troškova žalbenog postupka ODBRANI Radovana Karadžića iznos od 500.000 EURA.Tako je to u EU. Biće i kod nas. A ti sedi i sekiraj se .
  • DRED

    23.10.2016 14:22
    OKRIVLJENI nadrndani advokat
    Zalosno je kada zarada jednog advokata zavisi samo od odbrane po sluzbenoj duznosti i isplate iz budzeta! Taj je verovatno los advokat i nema klijente vec zavisi od isplate iz budzeta i od onog sto mu se dodeli po sluzbenoj duznosti. Takav advokat nema perspektivu i najverovatnije ce ubrzo zatvoriti kancelariju, a mozda predje da radi za platu kod nekog boljeg advokata i prima platu. Ovaj okrivljeni, tj. nadrndani advokat verovatno retko i ulazi u sud pa zbog toga i ne zna sta sve rade zapsinicari i upisnicari u sudu. Daleko je to od @lupanja@ pecata. Pored toga, takvav advokat je cuo nesto o ljudskim pravima, ali ne zna kako da zastiti ta prava. Zbog toga ga stranke i ne angazuju vec zavisi od od sl. duznosti. Kako stvari stoje, verovatno ce ubrzo da radi zajedno sa jos 20 takvih advokata kod nekog baje u velikoj advokatskoj kancelariji i da prima neku platicu. Sa takvima dalje ne vredi raspravljati jer da nesto vrede i znaju ne bi cekali odbrane po sl.duznosti i da im egzistenicja zavisi od takvih odbrana. Ex oficio napred, ostali stoj!!!!

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija