Kako "Novosti" nezvanično saznaju, nadležni iz Ministarstva poljoprivrede boraviće u Briselu gde će sa evropskim kolegama razgovarati o ovom problemu, ali šanse za produžetak takse kojom se poskupljuje jeftinija uvozna roba do visine domaćih cena su minimalne. Razlog tome je što se Srbija potpisivanjem Sporazuma o stablizaciji i pridruživanju obavezala da će pomoć mlekarima davati najkasnije do marta 2017. godine.
S obzirom na to da cene mleka u EU počele da rastu, a zajedno sa njima i pritisci sa zapada, pregovaračima iz Srbije ostaje sve manje argumenata kako bi stali u odbranu domaće proizvodnje mleka. Ova odluka najviše brine stočare, koji strahuju da će otkupljivači smanjiti otkupne cene.
Sanja Bugarski iz Asocijacije proizvođača mleka Vojvodine kaže za "Novosti" da ih direktno ne dotiču prelevmani ukoliko otkupljivač ne odluči da svoj gubitak prebaci na njihova leđa.
"Tržište je, navodno, stabilno i neće biti većeg uvoza, jer je cena u EU počela ozbiljno da raste. Nadamo se da prestanak prelevmana neće imati negativan uticaj na proizvodnju i ono što sad imamo. Usaglasili smo se i da ukoliko ukidanje prelevmana počne negativno da utiče, da će Srbija opet da ih vrati. Za sada se sklanjaju od 31. decembra", navodi Bugarski.
U Udruženju proizvođača mleka Srbije ističu da cena mleka u EU pokazuje znake oporavka, naročito u poslednja dva meseca. Prema rečima predsednika ovog udruženja, Ljubiše Jovanovnića, naš sistem sa otkupom mleka usklađen je sa EU i vodi se na bazi evropskog proseka.
"Kada je cena visoka u Evropi to je blagotvnorno za nas, ali kada je bila niska, rađen je drugi model - zaduživanje kod prerađivača koje je izraženo u dinarima. To znači da sad kad cena bude rasla, razlika će se srediti kroz duži vremenski period. Cene kod nas bile su više nego u EU, na taj način smo se zadužili kod prerađivača", kaže Jovanovnić.
On dodaje da ako se ukinu prelevmani, a sva je prilika da hoće, može da se dogodi da prerađivači nabave uvozno mleko kao sirovinu, koje će biti jeftinije.
"U tom smislu bi trebalo da gledamo kako da 'preplivamo' taj period. Dobro je što cena ima tendenciju rasta. Za ekstrakvalitetno mleko danas se dobija oko 35 dinara", smatra Jovanović.
Direktor "Imleka" Ilija Šetka kaže da je u periodu najveće krize u mlekarstvu, koja traje poslednjih godinu i po, Vlada Srbije zaštitila domaće farmere sa prelevmanima, što je bio važan potez koji je sačuvao naše stočno stado i proizvodnju sirovog mleka.
"Sada kada se cene mleka na evropskom tržištu stabilizuju, logično je da prelevmani budu ukinuti, te da se težište prebaci na uvođenje mera koje bi obezbedile veću konkurentnost srpskih farmera, kao što su početak rada Nacionalne laboratorije i davanje premija po osnovu kvaliteta mleka", smatra Šetka.
Komentari 2
marko
Ivana
Pogledajte kako izgleda njihov biznis bez maske: http://youtu.be/udiBgzcqNNY
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar