U odeći u Srbiji sve manje pamuka

Laboratorijska analiza tekstilne robe u Srbiji potvrdila je sumnju da je u pamučnoj odeći sve manje prirodnih materijala.
Trećina od kontrolisanih uzoraka, kako pokazuju rezultati, odstupa od deklarisanog sastava. To znači da u našu zemlju stiže garderoba i metraža, koja je u većini slučajeva napravljena od materijala sumnjivog kvaliteta. Mnoge to i ne čudi, jer kažu da odavno izostaju detaljnije kontrole štofova, kože i platna od koji su ti komadi proizvedeni.
 
U Tržišnoj inspekciji pri Ministarstvu trgovine Srbije, međutim, tvrde da redovno kontrolišu tu robu. Ukupno je u protekloj godini od trgovaca na malo i veliko, uvoznika i proizvođača uzeto 320 uzoraka metražne robe i odevnih predmeta i ispitano u akreditovanoj laboratoriji CIS Instituta Beograd. Prilikom uzorkovanja vodilo se računa da uvozni proizvodi podjednako budu zastupljeni po poreklu kako oni iz EU, tako i Turske i Kine.
 
"Ispitivanjem i analizom uzoraka od strane kontrolne laboratorije CIS Instituta Beograd, ocenjeno je da kod 105 uzetih uzoraka sirovinski sastav odstupa od deklarisanog, što iznosi 32,81 odsto", kažu za "Novosti" u Tržišnoj inspekciji.
 
Dozvoljeno odstupanje prema Pravilniku je "plus minus tri odsto" od deklarisanog sirovinskog sastava po komponentama masenog učešća tekstilnih vlakana u proizvodu. Ispitivanjem uzoraka uočeno je kod više njih značajno odstupanje oko 20 do 30 odsto manji sadržaj pamuka u odnosu na deklarisani na samom proizvodu ili etiketi. Ovako veliki procenat neispravnih uzoraka u Inspekciji objašnjavaju time što se uzorkuju samo proizvodi za koje se sumnja da imaju nedostatke.
 
Utvrđeno je da po 11 uzoraka nije ispravno u Beogradu, Valjevu i Kragujevcu, po 10 u Novom Sadu, Zrenjaninu i Jagodini, šest u Subotici i Novom Pazaru. U Pančevu je otkriveno sedam uzoraka, po četiri je bilo neispravno u Inđiji, Boru i Kruševcu, a u Aranđelovcu i Nišu po tri. Sirovinski sastav odstupa od deklarisanog i u dva uzorka u Šapcu, Sremskoj Mitrovici, Leskovcu, Somboru i Užicu i po jedan u Smederevu, Kraljevu, Zaječaru i Prokuplju.
 
"Privremeno je stavljeno van prometa robe u vrednosti od 184,8 miliona dinara, jer zatečeni tekstilni proizvodi nisu usaglašeni sa propisanim tehničkim zahtevima. Neki artikli nisu deklarisani na srpskom jeziku, jer nemaju uverenja o kvalitetu ili nemaju deklaracije prema Pravilniku o označavanju i obeležavanju tekstilnih proizvoda", kažu u Tržišnoj inspekciji za "Novosti".
 
Prema tržišnom nadzoru, nad usaglašenošću tekstilnih proizvoda na teritoriji Srbije u protekloj godini sprovedeno je 1.348 kontrola i doneto je 251 rešenje o otklanjanju nedostataka. Inspektori su podneli 214 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka, zato što su u prometu zatekli odeću bez deklaracije, bez uverenja o kvalitetu, ili sirovinski sastav odstupa od deklarisanog, što je utvrđeno uzorkovanjem i ocenjivanjem usaglašenosti.
  • zamislite

    08.12.2016 13:48
    sumnja
    Stvarno su se pretrgli kontrolom citavih tristo i nesto uzoraka za godinu dana odnosno na zvanican uvoz a sta je sa nezvanicnim uvozom tj. svercom i kontrolom butika u kome prodaju kako kazu turske jakne sa madjarskom deklaracijom a u stvarnosti je rec o kineskom sverc komercu.
  • DonJuan

    08.12.2016 12:41
    Znaci odatle poticu svi oni divni mirisi u smrdibusu...

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.