Može li Srbija da spreči prodaju zemlje strancima?
Srbiji nije ostalo mnogo vremena, ni manevarskog prostora, da proba da preokrene odredbu iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU koji nalaže da od 1. septembra ove godine dozvolimo prodaju zemlje strancima.
Ministar poljoprivrede ovih dana, ipak, najavljuje da će rešenje biti nađeno.
Do 1. septembra Srbija bi u zakonsku odredbu morala da pretoči slovo iz Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa EU o prodaji poljoprivrednog zemljišta strancima. Na to su nas još aprila prošle godine upozorili iz OECD-a, pošto je stručna i šira javnost sve više počela da negoduje zbog takve obaveze, tražeći da se popravi šta se popraviti može. Ministar poljoprivrede Branislav Nedimović je pre dve nedelje najavio da će rešenje biti nađeno.
"Nećemo menjati Ustav kao Mađari da bi sprečili strance da kupuju poljoprivredno zemljište u Srbiji, ali ćemo zaštititi svoj državni interes", rekao je Nedimović, gostujući na Poljoprivrednom fakultetu. Kako ćemo to isposlovati nije bliže objasnio, ali nema sumnje da mu je pripalo da vadi kestenje iz vatre. Prethodna vlast demokrata je "ispregovarala" SSP tako da je to više ličilo na sistem uzmi ili ostavi. Tako će, ako se ništa ne promeni, Srbija biti jedina država koja će pre prijema u EU, za koji ne znamo kada će i da li će ga i biti, morati da omogući prodaju svoje zemlje strancima, piše Sputnik.
Pojedine zemlje zadržale su moratorijum na takvu prodaju zemljišta i posle ulaska u Uniju. U Slovačkoj je prvobitni sedmogodišnji moratorijum produžen za još četiri godine, a u Poljskoj je devetogodišnji prelazni period produžen za još tri godine, od ulaska u EU. Hrvatska se izborila za to da poljoprivredno zemljište neće morati da prodaje do 2020. godine, sedam godina po ulasku u EU. Mađarska je bila najradikalnija, odlučivši da Ustavom trajno zabrani stranim državljanima da kupuju obradivo zemljište, pošto joj je prethodno isticao jedanaestogodišnji moratorijum na prodaju zemlje.
Slovenija je u propise ugradila nekoliko ograničenja za sticanje prava nad zemljištem. Kupac, na primer, mora da bude državljanin ove zemlje najmanje pet godina. Prednost pri kupovini imaju vlasnici susednih parcela, kao i mladi poljoprivrednici koji formiraju novo gazdinstvo ili proširuju postojeće posede, kao i ljudi koji već imaju registrovana poljoprivredna gazdinstva. U Estoniji, sa druge strane, stranci bez ograničenja mogu da kupe samo do 10 hektara zemlje. Nisu, međutim, samo nove članice EU, koje su deo Unije postale u poslednjih 10 do 15 godina, odlučile da zaštite svoje poljoprivredno zemljište od prodaje strancima. U Danskoj, na primer, ne možete postati vlasnik zemlje ako nemate određeno obrazovanje i dokaz da na seoskom imanju živite 25 godina bez prekida. Uz to, maksimalna površina zemljišta u vlasništvu je 300 hektara, uz obavezu da vlasnici farme žive na tom gazdinstvu.
Po oceni agroekonomskih analitičara Miladina Ševarlića i Milana Prostrana za portal Sputnik, Srbija ne treba da "izmišlja toplu vodu", već samo da primeni ono što su drugi već uradili. Ševarlić smatra da Srbija treba da primeni model Mađarske, a Prostran predlaže da se uvedu ograničenja prema kojem bi zemljište moglo da bude prodato strancu koji već 15 godina živi u Srbiji, da se 10 godina profesionalno bavi poljoprivredom, a da se istovremeno ograniči i veličina poseda koju bi mogao da kupi. On, međutim, nije propustio da primeti da su nam ruke vezane jer smo to sa Briselom vrlo loše ispregovarali, dok su gotovo sve druge zemlje izdejstvovale moratorijum, odnosno zabranu prodaje zemljišta u određenom periodu nakon pristupanja EU.
Prostran je svojevremeno primetio da bi prodaja poljoprivrednog zemljišta značila i gubitak suvereniteta, a Ševarlić da odredba o prodaji zemljišta praktično znači osvajanje teritorija neoliberalnim konceptom. A taj koncept smo već iskusili praktično dozvolivši strancima da kupovinom firmi dođu u posed naših oranica.
I bez realizacije SSP-a. Kupovinom ovdašnjih preduzeća, mahom iz oblasti agrara, u ruke stranaca je do sada otišlo i oko 18.000 hektara naših oranica. Najviše, oko 10.000 hektara u posedu je irskog "Baltik properti investmentsa". Vlasnik hrvatskog "Agrokora" Ivica Todorić je do skora gazdovao sa oko 5.000 hektara, koje je prodao ovdašnjem veleposedniku, pa je sada najveći hrvatski gazda srpskih njiva Marko Pipunić, vlasnik "Žito grupe" iz Osijeka. On nadomak Odžaka poseduje više od 2.000 hektara. Kompanija iz Mađarske CBA postala je vlasnik oko 2.650 hektara obradivog zemljišta kupovinom "Krivaje" iz istoimenog mesta, kao i još dva gazdinstva u Bajši i Čonoplji.
Srbija nije ni pokušala da se odupre zakonitostima liberalnog tržišta, za razliku od Hrvatske koja u svoj "zabran" gotovo da nije pustila nijednu srpsku firmu. O tome najbolje svedoči još sveži slučaj "Čokolinda" i izvinjavanje hrvatske predsednice zbog srpskih čokoladica podeljenih tamošnjoj deci.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
NAJČITANIJE U POSLEDNJIH 72H
Ostalo iz kategorije Info - Srbija
Studenti u blokadi najavili od 1. maja korak ka radikalizaciji protesta: Da li je ona potrebna?
29.04.2025.•
14
Studenti i sindikalci najavili su zajednički protest za 1. maj ispred Vlade Srbije, kada će uručiti predlog izmena Zakona o radu i Zakona o štrajku i obeležiti šest meseci od pada nadstrešnice.
Meštanin Trstenika vezao svog psa za automobil i vukao ga po ulici
29.04.2025.•
1
Policija u Trsteniku uhapsila je D. M. (62) iz okoline Trstenika zbog zlostavljanja životinje.
Profesor Lompar: Studentska lista bi trebalo da bude nacionalno i demokratski orijentisana
28.04.2025.•
4
Profesor Filološkog fakulteta Milo Lompar kaže da su studenti zahtevom za vanrednim parlamentarnim izborima ostali dosledni svojoj neratobornosti, rodoljubivosti i građanskoj usmerenosti.
Komesar Saveta Evrope: Brzo završiti istrage o korišćenju zvučnog oružja, pronaći odgovorne
28.04.2025.•
2
Komesar Saveta Evrope za ljudska prava Majkl O'Flaerti kaže da bi vlasti u Srbiji trebalo "brzo" da završe istragu povodom tvrdnji o korišćenju zvučnog oružja na mirnim demonstracijama 15. marta.
DNEVNI KVIZ: 10 pitanja za početak nedelje
28.04.2025.•
8
Nova radna sedmica je pred nama, a tu je i novi 021.rs dnevni kviz znanja.
VIDEO: Završena studentska blokada RTS-a, pokrenuta procedura za novi REM
28.04.2025.•
7
Studenti u blokadi Fakulteta dramskih umetnosti (FDU) i u blokadi RTS-a, objavili su na Iks-u da je nakon četrnaest dana završena blokada javnog medijskog servisa.
Usvojena odluka da se raspiše novi konkurs za izbor članova Saveta REM-a
28.04.2025.•
6
Skupštinski Odbor za kulturu i informisanje većinom glasova je usvojio odluku da se raspiše novi konkurs za članove Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Pijanista od mača Stefana Nemanje napravio krst - Ministarstvo traži kaznu za skrnavljenje spomenika
28.04.2025.•
30
Ministarstvo kulture traži kaznu za profesora Andreja Josifovskog, poznatog pod nadimkom Pijanista, jer je na mač na spomeniku Stefanu Nemanji prilepio drvenu letvicu da izgleda kao da drži krst.
Ministarstvo prosvete odobrilo dodatni termin maturantima za promenu predmeta na završnom ispitu
28.04.2025.•
0
Učenicima osmog razreda odobren je dodatni termin za promenu predmeta koji će polagati na trećem testu završnog ispita, saopštilo je Ministarstvo prosvete.
Zaseda Odbor za kulturu i informisanje o novom Savetu REM-a
28.04.2025.•
0
Sednica Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje počela je posle 16 časova, a poslanici vlasti i opozicije diskutuju o izboru za članove novog Saveta Regulatornog tela za elektronske medije.
Brnabić: Vlast ovo više neće tolerisati
28.04.2025.•
39
Predsednica Skupštine Ana Brnabić pozvala je studente u blokadi da se "urazume", navodeći da je to njen poslednji apel i da vlast više neće tolerisati incidente.
Optužnica za ubistvo Danke Ilić vraćena tužilaštvu na dopunu istrage
28.04.2025.•
1
Viši sud u Negotinu vratio je optužnicu protiv D. D. i S. J, osumnjičenih za ubistvo dvogodišnje devojčice Danke Ilić, na dopunu istrage.
Raspisana poternica za Radoičićem i još 19 osoba: Naređeno momentalno prisilno sprovođenje
28.04.2025.•
5
Posebno odeljenje Osnovnog suda u Prištini raspisalo je poternice za Milanom Radoičićem i još 19 osoba zbog sumnje da su počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
Sednica odbora o REM-u pomerena zbog "nasilja nad dekanom DIF-a"
28.04.2025.•
3
Sednica Odbora za kulturu i informisanje na kojoj je trebalo da se na čijem dnevnom redu je pokretanje novog postupka za izbor članova Saveta REM-a, odložena je za 16 časova.
Da li će Vučić doći u Novi Sad: Vladeta Janković se pita kako, a predsednik planira
28.04.2025.•
17
Sedamnaest gradova u Srbiji proglasilo je Aleksandra Vučića nepoželjnim, a to je za jednog šefa države to strašno, ocenio je univerzitetski profesor u penziji Vladeta Janković.
Vučić: Država će odlučiti kada je kraj blokada, uništili su zemlju za šest meseci
28.04.2025.•
38
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će država izabrati momenat kada će da odgovori na nasilje, kako je nazvao blokade.
VIDEO Uhapšena bivša radnica "Dunav osiguranja" u Jagodini: Prisvojila 3.000 čekova
28.04.2025.•
2
Bivša zaposlena u filijali "Dunav osiguranja" u Jagodini S. M. (67) uhapšena je zbog pronevere u obavljanju privredne delatnosti.
Nedeljama beli šatori kod Skupštine, dovezeni i toaleti, a ko to kampuje - nadležni ne odgovaraju
28.04.2025.•
3
Skoro dve nedelje nema saobraćaja ispred Skupštine Srbije.
Vlada usvojila novi pravilnik za umanjenje računa za struju i gas
28.04.2025.•
4
Vlada je usvojila novi izmenjeni pravilnik za energetski ugrožene građane.
Radnici RTS predali peticiju sa skoro 24.000 potpisa za novi javni poziv za Savet REM-a
28.04.2025.•
1
Radnici RTS okupljeni u grupi "Naš pRoTeSt" predali su u Skupštini Srbije peticiju sa skoro 24.000 potpisa građana kojom se traži novi javni poziv za predlaganje kandidata za članove Saveta REM.
Komentari 5
Dubravka
Slobodan
Jovan2
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar