"Kontrole sprovodimo stalno ali sada će biti usmerene na preduzeća koja zapošljavaju strance, pre svega iz trećih zemalja jer izgleda da je tu problem najveći", kazao je Rihter povodom afere nakon reportaže u srpskim medijima da srpski radnici u Slovačkoj rade nelegalno i za bednu platu.
Slovački ministar je tim povodom rekao da će pored kontrola u Samsungu i drugim preduzećima razgovarati i sa ambasadorom Srbije u Bratislavi Šanijem Dermakuom da vidi kako bi mogla da pomogne saradnja sa nadležnim srpskim organima, jer prema oceni ministra deo problema počinje već u Srbiji gde agencije vrbuju gastarbajtere za slovačku privredu.
Prema Rihterovim podacima trenutno u Slovačkoj radi 5.249 državljana Srbije kao iznajmljena radna snaga a još 575 ima dozvolu za rad od nadležnog slovačkog biroa rada.
"Prošle godine sprovedeno je 26.000 kontrola ciljanih na nelegalni rad. Većina kršenja zakona, negde čak 90 odsto, odvijalo se tamo gde su posredovale agencije", rekao je Rihter i naglasio da je za Slovačku važno da gastarbajteri dođu da rade legalno i u skladu sa slovačkim Zakonom o radu.
Uobičajena praksa posredničkih agencija koje i u Slovačkoj i u Češkoj često zloupotrebljavaju potrebe preduzeća kojima preti čak i otkazivanje nekih izvoznih isporuka zato što je nezaposlenost minimalna i ne mogu među Česima i Slovacima da nađu ljude voljne da rade, jeste da zakon krše već time što krše uslove iz ugovora slovačkog i sprskog preduzeća o detaširanju radnika a takodje i to da sama agencija preuzima izbor koje radnike će dodeliti kom preduzeću. "Najčešće se zakon krši tako što srpsko preduzeće sklopi sa slovačkim ugovor o uslugama za montažne radove a radnike pošalje da rade za trakom u proizvodnji a menjaju ih svakih 90 dana", rekao je Rihter.
Slovački ministar rada upozorio je da u Slovačkoj možda ima stotine i stotine Srba dovedenih da rade na crno. Prošlogodišnje kontrole otkrile su 138 nelegalnih radnika iz Srbije a srpskih državljana je bilo najviše među svim strancima na nelegalnom radu.
O uslovima rada u pojedinim slovačkim fabrikama možete čitati u tekstu
OVDE.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju -
LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
Komentari 2
Dule
Mile
plata običnog radnika 700 evra, molimo tako "loše" uslove
rada uvedite i kod nas. Ako ne možete
postići tako loše plate,
već "super" plate od 200 evra za 10 sati rada u Srbiji,
onda nas nemojte više štititi od tako loših uslova.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar