Ubuduće kao u "Balkanskom špijunu" - obavezno dostavljanje spiska podstanara

Novi upravnici zgrada dužni su da lokalnoj samoupravi dostave spisak svih podstanara u zgradi i njihove ugovore o stanovanju, a to će od onih koji se prihvate ove funkcije stvoriti potkazivače, kaže profesor Milić Đoković iz Udruženja "Klaster nekretnina".
"Novi upravnici stambenih zgrada moraće da prijave svakog podstanara opštinskim vlastima, a oni koji budu obavljali tu funkciju biće u problemu, jer će ih stanari smatrati za potkazivače", kaže Đoković i dodaje da će u praksi sve izgledati kao scene iz filma "Balkanski špijun".
 
On objašnjava da nije jasno šta bi trebalo da bude motivacija nekoga da se prihvati uloge upravnika zgrade, te da postoji opravdan strah zakupaca da će se sve prevaliti preko njihovih leđa. "Finansijski razlog da se neko bavi ovim poslom svakako ne postoji, jer je reč o nekoliko stotina dinara po stanu koje može mesečno prihodovati upravnik. Zato, jedini vidljivi razlog da se neko time bavi biće inat", objašnjava Đoković.
 
On ističe da je po Zakonu svaki stanodavac svakako dužan da prijavi podstanara, te je ovde reč o nepotrebnom preklapanju obaveza. "Nažalost, podstanari bi mogli imati najviše štete jer stanodavci mogu da traže poskupljenje kirije u iznosu poreza koji moraju da plate državi, a upravnici treba da obavljaju posao koji je svakako zakonska dužnost svi građana", kaže on.
 
Predsednik Udruženja podstanara "Velegrad" Mirko Mirković, ističe da je prijavljivanje podstanara bitno kako bi se privremeni stanari pravno zaštitili. "Upravnici zgrada su po novom zakonu dužni da opštinama dostave tačan broj podstanara u zgradama i da li isti imaju ugovor o zakupu, a u Beogradu ima 250.000 onih koji iznajmljuju stanove dok je najviše 20 odsto svih izdatih stanova pokriveno ugovorom", kaže Mirković.
 
 
Prema procenama Udruženja podstanara, trenutno se u Srbiji izdaje najmanje 260.000 stanova, a od toga je 75.000 u Beogradu.
 
"U Srbiji sigurno ima gotovo 600.000 podstanara jer je prilikom popisa stanovništva i stanova pre pet godina evidentirano 260.000 stanova za izdavanje, a kada se to pomnoži sa dvoje podstanara, a bračni parovi su najcešće zakupci, to je cifra od 520.000", ističe Mirković i dodaje da je potrebno na tu cifru dodati i samačke stanove i podstanarske porodice sa četvoro lica.
 
U Udruženju stanodavaca Srbije međutim kažu da ne postoje relevantni i tačni podaci o broju podstanara i stanova za izdavanje. Prema njihovim rečima, podaci Republičkog zavoda za statistiku sa poslednjeg popisa stanovništva su upitni i zastareli.
 
Prema zakonskim odredbama, građani koji poseduju nepokretnu imovinu, a koju je izdaju, dužni su u roku od 30 dana nakon sklapanja ugovora o zakupu da Poreskoj upravi prijave početak ostvarivanja prihoda od izdavanja nepokretnosti. Zakon kaže da se ugovor o zakupu stana zaključuje u pisanoj formi između vlasnika stana, odnosno nosioca prava javne svojine i lica kome se stan daje u zakup, a zakupodavac je dužan da obavesti upravnika stambene zajednice o izdatoj nekretnini.
  • eto

    11.03.2017 03:34
    čekajte vi da vidite čudo, kako se rešava nezaposlenost
    prvo će da izvuku sve podstanare, koji su uglavnom na birou
    onda će vulin (poznati socijalni reformator) da kaže "pa ne može da si podstanar i na birou, ko je podstanar i plaća stan, skidamo ga sa biroa" i onda odjednom eto:
    nema problema nezaposlenosti u srbiji,
    upravnici zgrada imaju ažurne spiskove za stranke i kojekakve muljare i zna se ko su, samo ih treba ili potkupiti ili zastrašiti
    krene se sa čerupanjem podstanara za porez
    ono što bi država trebalo da radi prebacuje se na građane
    najfascinantnije mi je da treba da dajem upravniku zgrade ugovor o zakupu.
    ne može, to je ugovor koji se tiče samo strana u ugovornom odnosu.

    Predsednik SS - šta će mesnoj zajednici spiskovi stanara od vas i ko vam je odobrio da šetate te spiskove? hoćete sutra tako sve podatke o stanarima da delite?
  • @Teodosije III

    10.03.2017 12:19
    U Americi se prijava boravka obavlja još na ulasku u zemlju, morate na I94 formularu navesti adresu na kojoj ćete boraviti dok ste tamo i neće vas pustiti u zemlju bez toga.
  • Teodosije III

    10.03.2017 02:08
    Moj sin je na godinu dana privremeno u Americi. Nema nikakvog prijavljivanja boravka, ni policiji ni bilo kome drugom.

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija

Srbija i Tuvalu ukidaju vize

Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić i premijer Tuvalua Feleti Teo potpisali su danas u Beogradu Sporazum dve vlade o ukidanju viza za nosioce običnih pasoša.