Tužioci uče kako da teše svedoke

Službe za informisanje i podršku oštećenim osobama i svedocima osnovane su od 1. februara u svim višim javnim tužilaštvima u Srbiji i u Prvom osnovnom tužilaštvu u Beogradu.
Psiholozi su nedavno završili obuku tužilaca na teritoriji Kragujevca, pre dve nedelje obučeni su tužioci sa područja Niša, a uskoro slede obuke u Novom Sadu i Beogradu, piše "Politika".
 
Tužioci uče kada da pruže svedoku papirnu maramicu i kažu "Slobodno se isplačite". Tužioci će od stručnjaka za emocije naučiti kako da vode konstruktivan razgovor sa žrtvama i svedocima. Pružiće im podršku kada im je najpotrebnija - tokom istrage i predistražnog postupka, ali i kasnije, za vreme suđenja.
 
"Iako bavljenje emocijama svedoka svakako nije domen profesionalne nadležnosti tužilaštva, u situacijama kada intenzivna emocija blokira komunikaciju i ometa davanje iskaza, jedini način prevazilaženja blokade je prepoznavanje osećanja osobe i njihovo uvođenje u razgovor. Tako svedok dobija mogućnost da iznese osećanje i da ga "izventilira", nakon čega se tenzija smanjuje i osoba može nastaviti dalji razgovor", navode psiholozi Dragana Ćuk Milankov i Jelena Vranješević u priručniku "Komunikacija sa svedocima i oštećenima".
 
One pomažu tužiocima da prepoznaju sve psihološke karakteristike žrtava nasilja, koje su najčešće prestrašene, imaju lošu sliku o sebi, osećaju krivicu i nemaju samopoštovanje.
OBRATI PAŽNJU! Osvežili smo platformu sa muzičkim kanalima, a preko koje možete slušati i Radio 021. Preporučujemo vam novu kategoriju - LOUNGE, za baš dobar užitak i relax tokom dana. Vaš 021!
  • Pravda i fukara

    16.03.2017 08:58
    Kako da se uvuku politicarima u zadnji telesni otvor to ne treba da uce, to su im urodjena znanja

Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.

Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.

Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.

Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.

Napiši komentar


Preostalo 1500 karaktera

* Ova polja su obavezna

Ostalo iz kategorije Info - Srbija