Betanija poriče odgovornost za smrt bebe
Rukovodstvo novosadskog porodilišta tvrdi da je novorođenče iz Kovilja koje je u toj ustanovi preminulo 24. oktobra, savesno lečeno, kao i da je smrt bebe izazvana naglim pogoršanjem zdravstvenog stanja.
Kako se navodi u saopštenju ove ustanove, porođaj je protekao normalno, a zbog problema koje je dete imalo sa disanjem, u dušnik mu je postavljena cevnčica za disanje. Narednih sat i po vremena, beba je bila u stabilnom stanju, dok joj pre rendgenskog snimanja nije pozlilo.
Zbog smrti novorođenčeta, policija je podnela krivičnu prijavu protiv 49-godišnje doktorke Gordane I. Ona se sumnjiči da je 24. oktobra, prilikom intubacije novorođenčeta iz Kovilja, povredila unutrašnje organe, usled čega su bebi pluća bukvalno eksplodirala. Veštačenjem je ustanovljeno da je tubusom bebi probijen dušnik i da je prilikom disanja vazduh ostajao u detetu, od čega su se detetu raspala oba plućna krila, slomljena su mu rebra i ključna kost.
Beba imala srčanu manu
Načelnica Betanije Aleksandra Novakov - Mikić tvrdi za Radio 021 da je utvrđeno da je beba imala srčanu manu i da je prilikom reanimacije preminula u Dečijoj bolnici. "Dete je rođeno sa teškom srčanom manom za koju se nije znalo, zato što to ne znate dok se dete ne rodi. Beba je bila stabilna da bi se dva sata nakon porođaja stanje pogoršalo, i onda je prebačena u Dečiju bolnicu", istakla je Novakov-Mikić, koja nam je danas rekla da nema saznanja o tome da je podneta krivična prijava protiv pomenute lekarke.
Beba je rođena 24. oktobra, bila je teška 3.700 grama i dobila je ocenu osam. Njen otac Živko Kavraja (22) sumnja da se želi nešto prikriti jer još uvek nije dobio nikakve papire, a obdukcija je rađena dva puta.
Saopštenje Kliničkog centra Vojvodine
Oko 15 časova iz Kliničkog centra Vojvodine je o celom slučaju stiglo sledeće saopštenje, koje prenosimo u celosti.
"Pacijentkinja V.D. primljena je na Kliniku za ginekologiju i akušerstvo Kliničkog centra Vojvodine dana 24.10.2010. godine u 15,45 h radi porođaja. Tok porođaja, dužina trajanja dilatacije, dužina ekspulzije, protekli su uredno, bez zastoja i komplikacija. Zbog zelene plodove vode, porođaju je prisustvovao lekar pedijatar – neonatolog, uz prisustvo pedijatrijske sestre. Shodno nalazu preduzete su mere aspiracije novorođenčeta, i tom prilikom je plasiran endotrahealni tubus.
Dete je stabilizovano u porođajnoj sali i premešteno na Odeljenje intezivne nege, gde je smešteno u inkubator, radi nastavka adaptacije. U narednih 1,5 h dete je stabilno, spontano diše, koža ružičasta, saturacija kiseonika je bila zadovoljavajuća od 99 do 100 %. Shodno protokolu postupanja kod sumnje na aspiraciju plodove vode indikovano je rendgensko snimanje pluca. U trenutku postavljanja deteta za snimanje dolazi do naglog pogoršanja zdravstvenog stanja deteta. Momentalno se pristupa kardio-pulmonalnoj i medikamentoznoj reanimaciji, te je organizovan hitan premeštaj na Institut za zaštitu zdravlja dece i omladine Vojvodine.
Komisija za unutrašnji nadzor je zaključila da su tokom lečenja deteta na Klinici za ginekologiju i akušerstvo preduzete sve neophodne medicinske mere i odgovarajući postupci koje je stanje deteta zahtevalo."
Pitanja za Betaniju i Klinički centar
Jasno je da je u ovom saopštenju izostalo ono što se zaista traži, a to je razumljivo objašnjenje kako je došlo do pogoršanja zdravstvenog stanja bebe, šta se u takvim slučajevima radi i zbog čega. Takođe, nije objašnjeno kako je Komisija za unutrašnji nadzor kontrolisala rad lekara koji su lečili dete, kao ni na osnovu čega su utvrdili da je lečenje bilo savesno.
Nadležni koji su poslali saopštenje svojom pisanom reakcijom nisu odgovorili ni na sledeća pitanja:
Na šta ukazuje zelena plodova voda?
Kakav je bio nalaz prisutnog neonatologa? Može li se detaljno opisati dijagnoza i odgovarajući tretman?
Šta su mere aspiracije?
Na osnovu sudskog veštačenja, utvrđeno je da je tubus probio dušnik bebe. Kako je došlo do toga?
Da li je utvrđeno kako se stanje deteta naglo pogoršalo?
Ukoliko su tokom lečenja preduzete sve neophodne medicinske mere, zašto su novorođenčetu, prema podacima veštaka probijeni dušnik i eksplodirala pluća? Zbog čega mu su mu polomljena rebra i ključna kost?
Veštak navodi i da je do povreda došlo jer se bebi vazduh sve vreme zadržavao u telu. Kako dolazi do takvog problema? Da li je on posledica srčane mane ili greške prilikom intubacije? Da li ovakve stvari rezultiraju naglim pogoršanjem stanja ili mogu da budu uočene na vreme?
Od kakve srčane mane je beba bolovala? Kako se ona manifestuje? Koje su njene posledice?
U interesu je Betanije i svih građana Novog Sada da se utvrdi da li je smrt deteta nesrećan slučaj ili posledica nečije greške. Zbog toga je ova ustanova dužna da građanima, pacijentkinjama i novinarima stručno i detaljno objasni svaki korak postupka. (Jelena Radić/Asja Francisti)
Komentari 49
sandra
jeca
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar