Na ugradnju poslednjih delova mozaika, 30. oktobra, došli su oficiri na čelu s delegacijom Generalštaba Vojske Srbije, koju je predvodio načelnik Ljubiša Diković.
Delegacija Generalštaba je tada postavila pločice u deo mozaika u hramu Srpske pravoslavne crkve (SPC), koji, navode Ateisti Srbije, upravo predstavlja "ključni simbol neustavne i nezakonite sprege države i crkve u poslednjih trideset godina".
"Podsećamo čelnike Vojske Srbije na odredbe Ustava i Zakona. Ustav u članu 11 precizno kaže da je Srbija svetovna država, te da su crkve i verske zajednice odvojene od države. Nijedna religija ne može se uspostaviti kao državna ili obavezna", poručili su Ateisti.
Udruženje citira i delove Zakona o Vojsci Srbije, koji u članu 12 kaže da je "Vojska ideološki, interesno i stranački neutralna", a u članu 13 stoji da je "pripadnik Vojske Srbije dužan da postupa u skladu sa Ustavom, zakonom, drugim propisima i aktima komandovanja". Ateisti su upozorili da u članu 149 Zakona o Vojsci stoji da su "disciplinski prestupi postupanje kojim se vredja dostojanstvo podredjenih, naročito s obzirom na pol, versko ubedjenje ili nacionalnu pripadnost".
"Iz navedenih najviših zakonskih akata je jasno da Vojska Srbije, samim tim i njeni čelnici, nemaju nikakvo mesto u bavljenju verskim pitanjima, a posebno ne u promovisanju izgradnje još jednog u moru hramova SPC, u zemlji koja je u samom evropskom vrhu po siromaštvu, korupciji i manjku vladavine prava", piše u saopštenju.
Komentari 13
pukovnik VS
Vlada
Valjda ti je jasno da ne postoji država u kojoj je celokupno stanovnmištvo iste vere, to je budalaština. Termin se koristi da se naglasi dominacija jedne vere, što je karakteristično za zaostale države - tako da i nije čudo da se termin malo u šali, a malo u zbilji koristi za Srbiju.
Novosadjan
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar