Pored postojećih, građansko vaspitanje ili verska nastava i drugi strani jezik, predviđa se uvođenje novih izbornih predmeta:
- Jezik, mediji i kultura
- Pojedinac, grupa i društvo
- Zdravlje i sport
- Obrazovanje za održivi razvoj
- Umetnost i dizajn
- Primenjene nauke (u trećem i četvrtom razredu ovaj predmet se deli na nauke koje usmeravaju učenike ka medicinskim ili tehničkim naukama).
- Osnovi geopolitike
- Ekonomija i biznis
- Religije i civilizacije
- Metodologija naučnog istraživanja
- Savremene tehnologije
Radna grupa Ministarstva prosvete je u novom planu predvidela vežbe iz pojedinih obaveznih predmeta - stranog jezika, biologije i hemije.
Zavod za vrednovanje obrazovanja i vaspitanja će na osnovu njega izraditi nastavne programe za prvi razred gimnazije sva tri smera - opšti, društveno-jezički i prirodno-matematički smer.
Radna grupa je imala zadatak da pripremi smernice razvoja opšteg srednjeg obrazovanja. Kako je saopšteno, principi za izradu smernica bili su: postupnost u uvođenju novina, postupna priprema škola, nastavnika i učenika za novine, izbornost, veća ponuda izbornih programa u cilju bolje pripreme učenika za nastavak školovanja, izbor zanimanja, ali i većeg zadovoljstva učenika obrazovanjem i interdisciplinarnost, razvijanje funkcionalnog znanja i kompetencija učenika.
Komentari 12
Tina
G
Bojana
O predmetu ''Religija i civilizacije'' ne znam šta bih rekla, zaista.
I čemu ''Umetnost i dizajn'' pored već postojeće Likovne umetnosti?
Naučnu metodologiju bih integrisala sa Logikom i uvela kao obavezan predmet od prve godine. U doba kada su informacije, poluinformacije i laži masovno dostupne, krucijalno je osposobiti ljude da razmišljaju racionalno i logički. Jer već imate sve više onih koji nekritički gutaju svakakve budalaštine i pretvaraju se u samouverenu i destruktivnu masu ignoranata.
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar