"Posledica toga je uporna upotreba zapaljive retorike, rehabilitacija fašista, glorifikovanje haških osuđenika, prekrajanje istorije, te veličanje četnika sa jedne i ustaša sa druge strane", naveo je Čanak, podsećajući da su jedinice JNA na današnji dan pre 26 godina ušle u Vukovar i da je taj grad i dalje jedan u nizu dokaza da rane nastale ratovima devedesetih teško zarastaju.
"Posledica toga je recimo bilo postavljanje table "Za dom spremni" u Jasenovcu i paljenje novina na srpskom jeziku ili prošlogodišnje razbijanje izložbe "Vukovar-razaranje jednog grada" u Novom Sadu", kaže lider LSV.
Prema njegovim rečima, sve su to znaci i upozorenja da bi zlo iz devedesetih moglo da se ponovi: "Upravo zbog toga, potrebno je da se glasnije nego ikada čuje glas antifašista Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Takođe, krajnji je trenutak za suočavanje sa prošlošću i jaču inicijativu za uspostavljanje tesne kulturne i svake druge saradnje kako na međudržavnom, tako i na lokalnom i regionalnom nivou".
Kako je rekao, zna iz iskustva da je to moguće i podseća da je, dok je predsedavao Skupštinom Vojvodine, 2001. godine, vraćena muzejska građa Vukovara, organizovani prvi Dani Istre u Vojvodini, a godinu kasnije je obnovljen most između Bačke Palanke i Iloka.
"Uveren sam da su slične inicijative neophodne danas, isto kao što je neophodno i podizanje antiratnih spomenika u više gradova Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore", poručio je Čanak.
Komentari 7
U.N.K.L.E.
Svaki divan završen.
Fruskogorac
Tja
Komentari čitalaca na objavljene vesti nisu stavovi redakcije portala 021 i predstavljaju privatno mišljenje anonimnog autora.
Redakcija 021 zadržava pravo izbora i modifikacije pristiglih komentara i nema nikakvu obavezu obrazlaganja svojih odluka.
Ukoliko je vaše mišljenje napisano bez gramatičkih i pravopisnih grešaka imaće veće šanse da bude objavljeno. Komentare pisane velikim slovima u većini slučajeva ne objavljujemo.
Pisanje komentara je ograničeno na 1.500 karaktera.
Napiši komentar